Niezwykłe właściwości kolagenu

Niezwykłe właściwości kolagenu

Kolagen to białko strukturalne, znajduje się w kościach, chrząstkach, wiązadłach, ścięgnach, a nawet w rogówce. Ale ponad 40% całego kolagenu organizmu zlokalizowane jest w skórze, a gdy zaczyna go brakować to …pojawiają się zmarszczki. Jak działa kolagen?

Kolagen i jego cechy

Głównym zadaniem kolagenu jest zapewnienie tkance wytrzymałości mechanicznej i sprężystości, bierze udział w procesie gojenia się ran. Buduje strukturę kości, zębów, tkanki łącznej oraz włosów, paznokci i skóry. Można go nazwać „biologicznym klejem”, który łączy ze sobą poszczególne tkanki.

Znany jest przede wszystkim z tego, że zapewnia skórze młodość. Sprawia, że jest napięta i elastyczna (kolagen ma zdolność wiązania wody). Większość kolagenu znajduje się w warstwie skóry właściwej, gdyż tam są obecne fibroblasty, które odpowiadają za jego syntezę i rozkład. Aby kolagen pełnił swoją funkcję bez zakłóceń potrzebna jest równowaga pomiędzy jego powstawaniem, a degradacją. Wszelkie zaburzenia w tym procesie prowadzą do upośledzenia funkcji skóry.

Kolagen i proces starzenia się skóry

Niestety wraz z wiekiem w naszym organizmie przeważają procesy rozpadu kolagenu i zmniejsza się jego ilość. Skóra traci elastyczność i napięcie, staje się wysuszona i pojawiają się zmarszczki. Zwiększa się również podatność chrząstki stawowej na mikrourazy.

Uszkodzenie włókien kolagenowych

Na naturalne starzenie się organizmu nie mamy wielkiego wpływu. Warto jednak podkreślić, ż proces ten mogą przyspieszyć czynniki środowiskowe, które powodują namnażanie się wolnych rodników i powstanie stresu oksydacyjnego, a w konsekwencji – uszkodzenie włókien kolagenowych. W tej sytuacji w naszym organizmie przeważają procesy rozpadu (biodegradacji) kolagenu.

Powstawaniu wolnych rodników sprzyja:

  • palenie tytoniu,
  • zanieczyszczenie środowiska (smog),
  • promieniowanie UV.

Kolagen działa upiększająco

Preparaty z kolagenem poprawiają nawilżenie skóry i jej napięcie, dlatego jest to częsty składnik kremów. Ponadto powszechnie stosuje się preparaty z kolagenu w medycynie estetycznej jako wypełniacz tkanek. Niweluje się nim zmarszczki, poprawia wygląd skóry, modeluje kształt twarzy.

Oprócz zabiegów można też zadbać o młody wygląd od wewnątrz. Łatwiej będzie działać kolagenowi, jeżeli nie będzie atakowany dymem tytoniowym i promieniami słonecznymi. Warto też zadbać o obecność w diecie antyoksydantów, które skutecznie zwalczają wolne rodniki.

Podobno w naszym organizmie już po 25 roku życia procesy rozpadu kolagenu przeważają nad jego syntezą. Te braki mają wpływ nie tylko na pogarszanie się kondycji skóry, włosów, czy paznokci, ale mogą powodować np. zwyrodnienia stawów. Dlatego coraz częściej zaleca się przyjmowanie kolagenu również w postaci suplementu diety.

Bibliografia:

  • Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, http://www.annales.sum.edu.pl/archiwum_publikacje/2014_68_4_9.pdf (dostęp: 08.10.2019).
  • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, http://jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_6_5.pdf (dostęp: 08.10.2019).
  • Tyliszczak F., Wyganowska-Świątkowska M., Wpływ palenia na włókna kolagenowe i sprężyste skóry, http://www.wple.net/plek/numery_2017/numer-10-2017/552-554.pdf (dostęp: 08.10.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]