Hydroksykwasy – odpowiedź na problemy z cerą?

Hydroksykwasy – odpowiedź na problemy z cerą?Hydroksykwasy, czyli alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz polihydroksykwasy (PHA) od dawna stosujemy w kosmetyce do peelingów medycznych. Hydroksykwasy pozwalają na spełnienie marzenia o gładkiej, napiętej i zdrowej skórze, chociaż ich stosowanie niesie ze sobą pewne zagrożenia…

Przede wszystkim zabieg z użyciem kwasów to ingerencja w strukturę skóry i może spowodować działania niepożądane, takie jak bliznowacenie, przebarwienia lub świąd. Aby do tego nie dopuścić, koniecznie trzeba nałożenie peelingu chemicznego pozostawić specjaliście i przestrzegać zasad pielęgnacji skóry po zabiegu. A później pozostaje już tylko cieszyć się pięknym wyglądem skóry.

Korzyści ze stosowania peelingów chemicznych

Peelingi z użyciem hydroksykwasów AHA, BHA czy PHA niosą ze sobą wiele korzyści. Powodują złuszczanie naskórka usuwając tym samym niedoskonałości skóry, jak niewielkie blizny potrądzikowe czy przebarwienia. Hydroksykwasy pobudzają syntezę kolagenu i elastyny czego efektem jest odmłodzona, jędrna skóra. Ponadto po peelingu chemicznym skóra jest lepiej ukrwiona, łatwiej przyswaja substancje aktywne i tym samym skuteczniej się ją odżywia. Hydroksykwasy działają do tego łagodnie, a stosowane zgodnie z zaleceniami nie powodują podrażnień.

Alfa-hydroksykwasy (AHA)

AHA to kwasy organiczne, które występują naturalnie w przyrodzie, chociaż do celów przemysłowych powstają metodami chemicznymi. Jakie związki zaliczamy do alfa-hydroksykwasów?  • Kwas glikolowy, który znaleźć możemy w trzcinie cukrowej. Kwas ten złuszcza i normalizuje, wpływa na produkcję kolagenu. Zabieg z jego użyciem sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne.
  • Kwas migdałowy, złuszczanie naskórka tym kwasem stosuje się przy usuwaniu blizn trądzikowych, przebarwień, również w celu odmłodzenia, jest odpowiedni dla cery mieszanej i wrażliwej. Wygładza skórę i zmniejsza łojotok.
  • Kwas mlekowy, odnajdziemy go w kwaśnym mleku, kiszonej kapuście. A użyty do peelingu złuszcza i nawilża, poprawia jędrność skóry.

Beta-hydroksykwasy (BHA)

Do BHA należy kwas salicylowy, jego naturalnym źródłem są m.in. liście brzozy. Działa podobnie jak kwasy AHA, poleca się go szczególnie dla skóry problematycznej, łojotokowej. Oprócz właściwości złuszczających ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Polihydroksykwasy (PHA)

  • Kwas glukonowy, to kwas o łagodniejszym działaniu niż kwasy AHA. Zabieg z użyciem tego kwasu polecany jest osobom ze skórą alergiczną i skłonną do podrażnień. Działa złuszczająco, wzmacnia barierę ochronną naskórka. Ponadto kwas glukonowy wykazuje działanie antyoksydacyjne.
  • Kwas laktobionowy, podobnie do kawasu glukonowego działa antyoksydacyjnie, odnawia i wzmacnia naskórek, może być również stosowany do skóry szczególnie wrażliwej i alergicznej.

Dzięki hydroksykwasom AHA, BHA i PHA niezależnie od rodzaju skóry możemy liczyć na skuteczny peeling. Najważniejsze, żeby na zabieg udać się do specjalistycznego gabinetu a następnie starannie pielęgnować skórę.

Bibliografia:

  • Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, http://www.phmd.pl/api/files/view/116273.pdf (dostęp: 15.06.2020).
  • Zabiszak M., Nowak M., Kwasy owocowe i ich związki kompleksowe, https://www.researchgate.net/publication/290818563_Kwasy_owocowe_a-hydroksykwasy_i_ich_zwiazki_kompleksowe (dostęp: 16.06.2020).
  • Ząbczyńska M., Jurzak M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, https://core.ac.uk/reader/214926680 (dostęp: 16.06.2020).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]