Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.).

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.).

Pokrzywa zwyczajna (łac. Utrica Dioica L.) należy do znanych, pospolitych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Obecnie zyskała ona na znaczeniu dzięki fitoterapeutom, którzy głośno mówią o jej wyjątkowych właściwościach. 

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej działa moczopędnie wspomagając proces oczyszczania organizmu. Wywiera o również korzystny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci.

Pokrzywa zwyczajna

Roślina występuje pod wieloma nazwami – np. pokrzywy dwupiennej, parzawki, pokrzywy parzącej. Pokrzywa zwyczajna w kontakcie ze skórą powoduje bąble, pieczenie i świąd, ale z pozoru szkodliwa roślina jest bardzo często wykorzystywana w ziołolecznictwie. Pierwsze informacje na temat prozdrowotnych właściwości pokrzywy pojawiły się w przekazach Hipokratesa i Scriboniusa Largusa. 

Właściwości pokrzywy zwyczajnej

Zawiera związki aktywne biologiczne, w tym witaminy i biopierwiastki. Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej zawiera szereg kwasów organicznych, alkaloidy, acetofenon, aglutyninę i acetylocholinę.

Wyciąg zawiera również chlorofil, lignany, lecytyna, skopoletyna, kwercetyna, terpeny, sterole, serotoninę, ksantofil i antocyjany. Pokrzywa zwyczajna jest też bogata w witaminy B2, C i K oraz minerały – wapń, żelazo, magnez, krzem.

Prozdrowotne właściwości pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywę zwyczajną stosuje się w różnych przypadłościach – alergii, nadmiarze cholesterolu we krwi i nadciśnieniu tętniczym. Roślina korzystnie wpływa na leczenie ran, stanów zapalnych dróg moczowych i chorób reumatycznych. Napary z pokrzywy są wykorzystywane w leczeniu cukrzycy i nieżytu żołądka, a także nieżytu śluzowo–błoniastego jelit.

Wzmacnia organizm, zmniejsza bóle głowy i łagodzi objawy trądziku. Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, trzustki i nerek. Ułatwia on również perystaltykę jelit i działa moczopędnie.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej jest często wykorzystywany do produkcji suplementów diety. Ten składnik ma bardzo korzystny wpływ na stan skóry i włosów. Poprawia kondycję cery poprzez zwalczanie trądziku, dostarczając jej także szereg składników aktywnych, o których była już mowa wyżej.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej bardzo dobrze oddziałuje na kondycję włosów. Wzmacnia je zapobiegając ich wypadaniu. Systematyczne, długotrwałe stosowanie ekstraktu z pokrzywy zwyczajnej skutecznie niweluje problem wypadania włosów oraz nadaje im zdrowy blask. Poza tym, omawiany składnik suplementów diety pomaga walczyć z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, łupieżem i łojotokiem.

Przeciwskazania do stosowania pokrzywy zwyczajnej

W pewnych przypadkach medycznych stosowanie pokrzywy zwyczajnej nie jest wskazane. Dotyczy to zarówno naparów, jak i ekstraktu pozyskiwanego z tej rośliny. Wśród przeciwwskazań wymienia się nowotwory macicy, cysty i choroby wymagające leczenia chirurgicznego.

Dodatkowo roślina nasila działanie leków przeciwcukrzycowych. Na liście przeciwwskazań znajdują się również ciąża i choroby nerek, ale po pozytywnie zakończonej konsultacji z lekarzem, w tych dwóch przypadkach stosowanie pokrzywy zwyczajnej nie zaszkodzi.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywa_zwyczajna
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy-aa-yvde-1WJh-G41i.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,herbata-z-pokrzywy—wlasciwosci–wskazania–zastosowanie,artykul,1726567.html
  • https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna_Janda2/publication/306272352_POKRZYWA_ZWYCZAJNA_URTICA_DIOICA_L_-_CHARAKTERYSTYKA_BOTANICZNA_BIOCHEMICZNA_I_WLASCIWOSCI_PROZDROWOTNE/links/584e835908aecb6bd8ce7164/POKRZYWA-ZWYCZAJNA-URTICA-DIOICA-L-CHARAKTERYSTYKA-BOTANICZNA-BIOCHEMICZNA-I-WLASCIWOSCI-PROZDROWOTNE.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 3.7]
Zostaw komentarz