Ekstrakt z bambusa (Bambusa vulgaris)

Ekstrakt z bambusa (Bambusa vulgaris)Ekstrakt z bambusa jest bogatym źródłem krzemu i naturalnych przeciwutleniaczy. Poza tym, zawiera dużo wapnia, witaminy D, żelaza, potasu, krzemu, sodu, jodu i aminokwasów.

Bambus jest egzotyczną rośliną wywodzącą się z Azji. Pozyskiwany z bambusa wyciąg korzystnie wpływa na stan skóry i włosów. Zawiera on dużo krzemu, dzięki czemu wspiera produkcję kolagenu i elastyny. Ekstrakt jest pozyskiwany z młodych pędów tej rośliny. Są one bogate w krzemionkę, flawonoidy, minerały i aminokwasy.

Wieloletnia roślina o wielu zastosowaniach

Bambus jest wieloletnią rośliną, której łodygi stopniowo drewnieją. W zależności od gatunku, bambus może mieć krzewiasty lub drzewiasty pokrój. Obecnie znanych jest około 130 gatunków bambusa, a jednym z nich jest Bambusa Vulgaris, czyli bambus zwyczajny (inaczej: bambus pospolity).

Roślina występuje naturalnie w Indochinach oraz w południowej prowincji Chin – Yunnan. W innych obszarach Azji traktuje się ją jak jedną z roślin uprawnych. Bambus trafił do Europy w XVIII w. jako roślina cieplarniana. Obecnie ma on nie tylko zastosowanie dekoracyjne, stosuje się go również w farmakologii i kosmetyce.

Ekstrakt z bambusa nie tylko na wypadające włosy

Stosowanie ekstraktu z bambusa pomaga rozwiązać problem wypadających włosów oraz rozdwajających się paznokci – ze względu na wysoką zawartość krzemu. Wysoka dawka flawonoidów ma korzystny wpływ na stan skóry, ponieważ niweluje poziom wolnych rodników odpowiadających za przedwczesne starzenie się skóry (m.in. pojawienie się zmarszczek, utratę jędrności i elastyczności).Drugą cenną właściwością flawonoidów jest zmniejszenie kruchości i przepuszczalności naczyń krwionośnych, co przeciwdziała pękaniu naczynek. Flawonoidy stymulują również ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Suplement na mocne paznokcie i włosy

Bambus zawiera dużo krzemionki – poprzez uzupełnienie jej poziomu w organizmie wzmocnisz paznokcie, zapobiegniesz ich łamliwości i rozdwajaniu się płytki paznokciowej. Dobroczynny wpływ ekstraktu z bambusa dostrzeżesz także w zakresie kondycji włosów – ekstrakt z korzenia bambusa wzmacnia włosy, zwiększa ich gęstość oraz uodparnia na uszkodzenia.

Sposób stosowania i przeciwwskazania

Ekstrakt z bambusa najlepiej stosować w postaci kapsułek lub tabletek. Receptura preparatów oparta na wyciągu pozyskanym z młodych pędów bambusa może zostać dodatkowo wzbogacona o inne składniki, np. witaminy i minerały.

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania ekstraktu z bambusa. Do preparatów zawierających ten składnik odnoszą się natomiast ogólne przeciwwskazana charakterystyczne dla wszystkich produktów tego rodzaju. Suplementów diety nie należy podawać dzieciom. Nie powinny ich stosować kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Suplementów diety z ekstraktem z bambusa nie mogą zażywać również osoby uczulone na wyciąg z bambusa, albo inny składnik wybranego produktu.  

Bibliografia:

  • https://www.recepta.pl/artykuly/bambus-wlasciwosci-lecznicze-ekstrakt-z-bambusa
  • https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/bambus-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-zastosowanie-bambusa,24853.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Flawonoidy
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/flawonoidy-wlasciwosci-zrodla-w-zywnosci-aa-GKVK-wpz6-ksFp.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2578,aktywno-biologiczna-flawonoidlw.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 4.5]


Zostaw komentarz