Dietetyczne sposoby na nadmiar sebum

Dietetyczne sposoby na nadmiar sebum



Sebum, czyli inaczej łój skórny ma za zadanie chronić naszą skórę przed środowiskiem zewnętrznym, ale wydzielane w nadmiarze może powodować np. trądzik lub łupież łojotokowy. Tymczasem na pojawienie się zbyt dużej ilości sebum ogromny wpływ ma nasza dieta…

Czym jest Łojotok

Łojotok, czyli właśnie nadmiar sebum i problemy skórne jakie się z nim wiążą pojawiają się w okresie dojrzewania. Ale to nie wszystko, bo trądzik lubi wracać również później, w okresie przekwitania. Na ten proces mają wpływ zaburzenia hormonalne i zaburzenia przemiany materii.

Ulubione miejsca nadmiaru sebum (łojotoku), to okolice czoła, nosa, fałdów nosowo-policzkowych, skóra głowy.

Przyczyny łojotoku

Powodem łojotoku jest nadmierne wydzielanie sebum. Tylko co go powoduje?

  • nieprawidłowa dieta,
  • stres,
  • nadmiar hormonów płciowych (androgenów), głównie testosteronu,
  • zaburzenia odporności,
  • zaburzenia odżywiania,
  • nadmierne stosowanie kosmetyków,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

Dietetyczne błędy, które powodują problemy z cerą

Chociaż na nadmierne wydzielanie sebum, które potrafi doprowadzić do powstania nieestetycznych wyprysków i dalej do trądziku ma wpływ wiele czynników, to bardzo ważna zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu jest prawidłowa dieta. Często to właśnie dieta jest doskonałym uzupełnieniem terapii trądzikowej, wspomaga i przyspiesza leczenie.

Sprawdźmy najpierw jakie jedzenie szkodzi skórze i przyspiesza łojotok:

  • słodycze (czekolada, ciasta), słodkie napoje,
  • smażone potrawy,
  • tłuszcze zwierzęce,
  • alkohol,
  • margaryny,
  • sztuczne barwniki i konserwanty,
  • ostre przyprawy, sól.

Skoro wiemy, co sprawia, że skóra produkuje nadmiar sebum, to co powinniśmy jeść, by cieszyć się gładką skórą bez wyprysków? Przede wszystkim dieta powinna być zbilansowana i zawierać niezbędne składniki odżywcze, jak białka, węglowodany (pełnoziarniste), tłuszcze (szczególnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), witaminy (A, D, E, C, z grupy B, kwas foliowy), składniki mineralne (potas, wapń, sód, fosfor) oraz błonnik. Dermatolodzy szczególnie zwracają uwagę na obecność w diecie właściwych witamin i minerałów. Dlaczego? Spójrzmy na niektóre z nich.

Substancje odżywcze, które wpływają na wygląd skóry

Witamina C, to znakomity antyoksydant, również wpływa na odpowiednie nawodnienie i napięcie skóry oraz naturalnie chroni przed promieniowaniem UV. Znajdziemy ją w papryce, natce pietruszki, czarnych porzeczkach.



Witamina D, zmniejsza produkcję sebum i tym samym hamuje łojotok, najlepiej dostarcza ją słońce, ale występuje również w olejach i produktach mlecznych.

Witamina A oraz karotenoidy, również zmniejsza wydzielanie sebum, wpływa na nawilżenie skóry, chroni przed promieniowaniem UV, działa antyoksydacyjnie. Źródłami witaminy A są: masło, wątroba, tłuste ryby, a beta-karotenu: marchew, dynia, natka pietruszki, szpinak, brzoskwinie.

Witamina B3 (niacyna, witamina PP), ma działanie złuszczające i przeciwzapalne, hamuje również wydzielanie sebum. Jej dobrym źródłem są drożdże, otręby pszenne, mięso.

Składniki mineralne, ze względu na to, że wpływają na stan skóry na uwagę zasługują: cynk, selen, krzem i siarka. Działają bakterio i grzybobójczo, przyspieszają złuszczanie się naskórka, regulują produkcję sebum. Cynk znajdziemy w nasionach roślin strączkowych i w produktach pełnoziarnistych, selen w orzechach, kiełkach i rybach, krzem w produktach zbożowych, ziołach, czosnku, a siarkę w jajach, rybach i szpinaku.

Na stan skóry i nadmierne wydzielanie sebum mają również wpływ tłuszcze jakie jemy oraz…indeks glikemiczny.

  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega 3 i omega 6, których dobrym źródłem są ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, wpływają na nawilżenie i elastyczność skóry. Ponadto zmniejszają stan zapalny, a ich niedobór powoduje tzw. zmniejszoną płynność sebum (co może spowodować zamknięcie gruczołów łojowych).
  • Potrawy o niskim indeksie glikemicznym u osób cierpiących na trądzik powodują łagodzenie objawów chorobowych. Dlaczego? Z badań wynika, że wysoki indeks glikemiczny potraw nasila m.in. produkcję androgenów i sebum.

Jak widać nie bez powodu prawdziwe jest powiedzenie: „Jesteś tym co jesz”. Dieta dla pięknej cery powinna obfitować w warzywa i owoce (źródła witamin, składników mineralnych i błonnika), pełnoziarniste węglowodany (niski indeks glikemiczny) i zdrowe tłuszcze roślinne, ryby, chude mięso.

Bibliografia:

  • Buczek A., Wcisło-Dziadecka D. , Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, http://www.pnmedycznych.pl/wpcontent/uploads/2018/07/pnm_2018_01A_049-054.pdf (dostęp: 09.12.2019).
  • Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego. Część I. Witaminy i minerały, https://www.akademiamedycyny.pl/wpcontent/uploads/2017/02/Balcerkiewicz-Dieta-jako.pdf (dostęp: 09.12.2019).
  • Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego. Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/11/Farmacja_2_2016_03.pdf (dostęp: 09.12.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]