Dermabrazja – sposób na piękny wygląd?

Dermabrazja – sposób na piękny wygląd?

Dermabrazja, mikrodermabrazja to zabiegi, które pomagają cieszyć się ładną, jędrną skórą. Zwalczają oznaki starzenia się, trądzik, blizny. Na czym polegają te metody?

Dermabrazja klasyczna i laserowa

Przede wszystkim nie należy mylić dermabrazji z mikrodermabrazją. Ta druga, to zdecydowanie mniej inwazyjny zabieg. Dermabrazja klasyczna z kolei polega na usunięciu (ścieraniu) naskórka i górnych warstw skóry właściwej przy pomocy specjalnej głowicy. W dermabrazji laserowej wykorzystuje się wysokoenergetyczny laser, ten rodzaj dermabrazji stosuje się głównie na skórę twarzy. Ograniczeniem dla tej metody są głębokie blizny, metoda laserowa w ich przypadku nie jest skuteczna.

Dermabrazja należy do zabiegów medycyny estetycznej, dlatego powinien wykonywać ją lekarz, a ponieważ jest to zabieg bolesny, stosuje się dermabrazję w znieczuleniu miejscowym, czasami nawet ogólnym. Co więcej, przed zabiegiem nie można opalać się, pić alkoholu, stosować leków zaburzających krzepnięcie krwi, a nawet witaminy E. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz dodatkowo przeprowadza wywiad i sprawdza stan skóry.

Dermabrazja – w czym pomaga?

Wskazaniem do dermabrazji są blizny, zmarszczki, przebarwienia, plamy na skórze, nierówności skóry. Zabieg ten służy również do usuwania tatuaży. Po zabiegu, na skórę nakładany jest specjalny opatrunek hydrożelowy lub natłuszczający, który należy zmieniać dopóki skóra całkowicie się nie wygoi. Przeważnie, w zależności od głębokości zabiegu opatrunek trzeba nosić przez 5 – 7 dni. Co ważne, w pierwszych dniach po zabiegu skóra nie wygląda dobrze, może być opuchnięta i sina. Za to po kilku tygodniach, efekty mogą zaskoczyć. Skóra staje się gładka, poprawia się jej koloryt, spłycają zmarszczki, zmniejszają nierówności i blizny.


Grinday Look Up - Włosy Skóra Paznokcie

Wspieraj włosy, skórę i paznokcie,
dzięki opatentowanym składnikom premium.


Mikrodermabrazja – działa delikatniej

Mikrodermabrazja również polega na ścieraniu naskórka, ale to zbieg zdecydowanie mniej inwazyjny niż dermabrazja, dlatego można ją przeprowadzać w gabinecie kosmetycznym. W zależności od zastosowanej metody mamy mikrodermabrazję diamentową, korundową, tlenową. Dla kogo jest mikrodermabrazja? Zabieg ten pomaga cerze problematycznej, której właściciel zmaga się z trądzikiem, niewielkimi bliznami, zaskórnikami oraz z prosakami.

Prosaki – zmiany skórne z którymi walczy mikrodermabrazja

Każdy z nas na pewno zauważył kiedyś na swojej skórze białe lub biało-żółte guzki, które pojawiły się w okolicy oczu, skroni lub na policzkach. To właśnie jest prosak, czyli niewielka (kilka-, kilkanaście milimetrów) cysta. Nazwa „prosak” pochodzi od nasiona prosa, który te grudki przypominają. Jak walczyć z prosakami? Z pewnością nie należy ich wyciskać. Prosaki usuwa się przy pomocy igły, lasera, pomaga również mikrodermabrazja, jednak żadna z tych metod nie zagwarantuje, że prosaki nie odrosną. Ponadto nie działają na nie żadne maści ani kremy.

Prosaki – dlaczego powstają

W kwestii powstawania prosaków zdania są podzielone. Niektórzy naukowcy twierdzą, że za pojawienie się prosaków odpowiadają geny, inni że hormony, a prosaki powstają, gdy mamy zaburzoną pracę jajników, tarczycy. Nie są jednak groźne dla zdrowia, a problem z nimi jest jedynie natury estetycznej.

Bibliografia:

  • Piejko L., Dermabrazja, Dermaplaning, Epiderma Med-Planning -małoinwazyjne metody złuszczania naskórka, https://www.researchgate.net/publication/323150266_Dermabrazja_Dermaplaning_Epiderma_Med-Planning_-maloinwazyjne_metody_zluszczania_naskorka (dostęp: 10.09.2020)
  • https://drmax.pl/blog-porady/dermabrazja-sposob-na-tradzik-blizny-i-przebarwienia/
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,prosaki—objawy–przyczyny–sposoby-na-usuniecie-prosakow,artykul,1728668.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Grinday Look Up - Włosy Skóra Paznokcie

Wspieraj włosy, skórę i paznokcie,
dzięki opatentowanym składnikom premium.