Czy dieta wpływa na wypadanie włosów?

Czy dieta wpływa na wypadanie włosów?



Na głowie człowieka znajduje się od 100 – 150 tys. włosów. Normą jest, że codziennie gubimy od 100 do 200 z nich. Czasami zdarza się jednak, że niektórzy tracą więcej włosów niż inni. Czy można ustrzec się przed nadmiernym wypadaniem włosów?

Powodów wypadania włosów jest wiele. Właściwa dieta wpływa na ich stan i kondycję, ale nie stanowi cudownego panaceum. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zmiany hormonalne, które zachodzą z wiekiem w naszych organizmach. Problem ten dotyczy głównie panów i nazywa się łysienie. Jakie są jednak oprócz aktywności hormonalnej powody słabszej kondycji naszych włosów?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów


Należą do nich: nieprawidłowa dieta, choroby tarczycy, choroby skóry głowy (grzybica, zapalenie łojotokowe), niedokrwistość z niedoboru żelaza, palenie papierosów, niektóre leki, stres.

Na wypadanie włosów ma też wpływ fryzura – zbyt ciasno związane włosy to naciągnięte mieszki włosowe, co wiąże się z ich wypadaniem. Włosy osłabiają też takie zabiegi jak też nadmierne suszenie i prostowanie włosów.

Czy łupież powoduje wypadanie włosów?

Chociaż nie jest to regułą, łupież niekiedy wpływa na nadmierną utratę włosów. Łupież osłabia włosy, zaburza również cykl ich wzrostu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że łupież swędzi, dlatego gdy się drapiemy to włosy łatwiej wypadają.

Dieta, która poprawia kondycję włosów

Aby cieszyć się zdrowymi włosami musimy zadbać o zróżnicowaną dietę, która odżywia organizm. Dlatego dieta dla włosów zawiera zdrowe tłuszcze, białko, witaminy i minerały.



Substancje odżywcze, które zapewniają zdrowie włosom

Witaminy

  • Należą do nich witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B7). Związki te wzmacniają włosy, zapobiegają ich łamaniu, wypadaniu i stymulują wzrost. Leczą również łojotok, poprawiają kondycję skóry głowy. Witaminę B5 (kwas pantotenowy) znajdziemy m.in. w żółtkach jaj, drożdżach, ziarnach zbóż; witaminę B7 (biotyna) w mleku i jego przetworach; witaminę B1 (tiamina) w ziarnach zbóż, nasionach roślin strączkowych, mięsie i jego przetworach; witaminę B2 (ryboflawina) w mleku i jego przetworach, warzywach (brokuły, szpinak), płatkach owsianych.
  • Witamina A, pobudza do wzrostu mieszki włosowe, znajduje się w mleku i w jago przetworach, tłustych rybach oraz w szpinaku, dyni, marchwi (prowitamina A).
  • Witamina C, bierze udział w syntezie kolagenu (materiał budulcowy włosów); bogate w witaminę C są cytrusy, czarne porzeczki, papryka, brokuły.
  • Witamina E, stymuluje wzrost włosów, poprawia ich nawilżenie; znajdziemy ją w pełnoziarnistym pieczywie, olejach roślinnych i nasionach.

Składniki mineralne

  • Żelazo, odżywia i poprawia strukturę włosów, znajduje się w mięsie, rybach, jajkach.
  • Cynk, wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu, bogate w cynk są: mięso, jaja, nasiona dyni, słonecznika.
  • Miedź, wpływa na pigment we włosach, a jej niedobór wiąże się z ich siwieniem; dobrym źródłem miedzi są orzechy, ryby, produkty pełnoziarniste.
  • Siarka, ma udział w budowie struktury włosów, sprawia że są mniej łamliwe i bardziej elastyczne; znajdziemy ją w mięsie, jajkach, mleku.

Tłuszcze roślinne

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, wzmacniają strukturę włosów, sprawiają że stają się odporne na niekorzystne warunki środowiska; ich dobrym źródłem są tłuste ryby morskie, olej lniany, olej rzepakowy, awokado, orzechy.

Właściwa dieta dostarcza skórze, włosom i paznokciom odpowiednie składniki odżywcze. Nie zatrzyma wprawdzie łysienia związanego z hormonami (tzw. łysienie androgeniczne). Z pewnością jednak pomoże, gdy nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane przez inne czynniki.

Bibliografia:

  • Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, https://cutt.ly/9rq7fca (dostęp: 15.01.2020).
  • www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170697,wypadanie-wlosow
  • https://drtrycholog.pl/lupiez/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]


Comments are closed.