Biotyna – naturalne piękno zamknięte w kapsułkach

Biotyna – naturalne piękno zamknięte w kapsułkachBiotyna nazywana też witaminą piękności, w medycynie bywa określana także jako witamina H lub witamina B7. Nie to jest jednak istotne – skoncentrujmy się na tym, ile dobrego biotyna może zdziałać dla naszego organizmu. Działanie to jest znacznie szersze niż nieskazitelna cera, piękne włosy i paznokcie.

Działanie biotyny

Podobnie jak inne witaminy, biotyna musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Jej niewielkie ilości są produkowane przez bakterie jelitowe. Zazwyczaj dostarczamy zbyt mało witaminy H, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu i nie ma w tym naszej winy – biotyna z natury jest substancją wrażliwą na wszelkie czynniki termiczne i chemiczne.

Miksowanie warzyw i owoców, gotowanie i pieczenie oraz poddawanie pożywienia innym technikom powoduje, że do organizmu trafia mniej witaminy B7, niż znajduje się pierwotnie w całkowicie nieprzetworzonej żywności.

Biotyna niewykorzystana przez organizm jest magazynowana w wątrobie. Witamina H uczestniczy w wielu procesach przemiany materii, pełniąc różnorakie funkcje – raz jest przenośnikiem dwutlenku węgla w organizmie, innym razem pomaga w metabolizmie białek i tłuszczów, a także w procesie syntezy kwasów tłuszczowych. Biotyna nie pozostaje bez wpływu na inne witaminy – wspiera przyswajanie witaminy C, a z witaminą K współpracuje w zakresie syntezy protrombiny niezbędnej do prawidłowego krzepnięcia krwi.

Naturalnie piękne włosy – z biotyną to możliwe

Biotyna jest nie tyle potrzebna, co niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może przejawiać się między innymi przedwczesnym siwieniem włosów oraz łysieniem. Biotyna kumuluje cząsteczki siarki o wysokiej biodostępności, a następnie dostarcza je do macierzy włosa znajdującej się w jego korzeniu. Właśnie tam odbywa się produkcja elastycznych wiązań siarkowych spajających łodygę włosa.

Witamina H wpływa bezpośrednio na metabolizm skóry głowy korzystnie wpływając na stan ich korzeni i tempo wzrostu łodygi włosa. Piękne włosy to włosy bez łupieżu – biotyna normalizuje pracę gruczołów łojowych zapobiegając łojotokowi, który jest jedną z głównych przyczyn łupieżu.

Choć kojarzymy ją głównie z pięknymi włosami, biotyna jest potrzebna także do tego, aby cieszyć się nieskazitelną cerą – witamina H zawiera siarkę, która z kolei reguluje pracę gruczołów łojowych ograniczając ich nadmierną aktywność. Dzięki temu ilość wydzielanego sebum jest optymalna dla zachowania skóry w dobrej kondycji. Nie jest ona nadmiernie przesuszona, a nadmiar łoju przestaje być problemem – u wielu osób właśnie w tym tkwi źródło zmian trądzikowych.

Korzystny wpływ biotyny na skórę i paznokcie jest niekwestionowany. Witamina H bierze udział w komórkowych przemianach aminokwasów. Przyłącza ona dwutlenek węgla do puryn – składników magazynujących w DNA cechy dziedziczne. Są one konieczne do tego, aby procesy wzrostu oraz regeneracji skóry i włosów przebiegały bez zarzutów.

Inne korzyści stosowania witaminy H

Witaminy ze swej natury są wielofunkcyjne – wpływają na pracę różnych narządów, wielu tkanek i licznych komórek. Biotin (d-Biotyna) oddziałuje nie tylko na skórę, włosy i paznokcie. Jej działanie obejmuje bowiem także układ nerwowy. Funkcje witaminy H w tym zakresie polegają na współdziałaniu z aminokwasami – waliną, leucyną i izoleucyną. W świetle aktualnej wiedzy można stwierdzić, że biotyna ma duże znaczenie w zakresie zaopatrzenia nerwów w energię, zachowanie witalności i dobrego samopoczucia i wrażliwość nerwów czuciowych.

Biotin (d-Biotyna) ma także wpływ na procesy przemiany glukozy w wątrobie i pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę i diabetyków. Witamina H współpracuje bowiem z insuliną – hormonem trzustki. W razie nadmiaru glukozy pobudza proces jej przemiany w glikogen magazynowany następnie w mięśniach i w wątrobie.Biotyna uczestniczy w produkcji hemoglobiny, która odpowiada za przenoszenie tlenu do komórek ciała – wchodzi ona w skład krwinek czerwonych, a jej niedobór oznacza anemię.

Niedobór biotyny ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ nerwowy i przemiany glukozy, ale również zaburzeniami pracy mięśni i stawów. Jako przykłady takich skutków można wskazać choćby na drżenie rąk oraz stany zapalne mięśni i stawów.

Kiedy stosować suplementy z biotyną?

Suplement diety Biotin (d-Biotyna) jest stosowany przede wszystkim przez osoby, których problemem dotychczas były słabe i wypadające włosy, nadmiernie łamliwe, słabe paznokcie lub łuszcząca się skóra. Po preparat w kapsułkach chętnie sięgają również osoby zmagające się z trądzikiem młodzieńczym. Ze względu na niekorzystny wpływ niedoboru witaminy H na procesy przemiany glukozy, suplement diety Biotin (d-Biotyna) może być stosowany profilaktycznie przeciw nadmiernym wahaniom poziomu cukru we krwi, jako element zapobiegania cukrzycy u osób, które są na nią narażone bardziej, niż inni pacjenci. Po konsultacji z lekarzem, preparat jest wybierany także przez pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Wyniki badań

Pierwsze badania były prowadzone w zakresie wpływu biotyny na strukturę paznokci. Wykazano wówczas, że stosowanie biotyny przez okres około 5 – 6 miesięcy można skutecznie zredukować łamliwość płytki paznokci oraz ograniczyć ich rozdwajanie i poprzeczne bruzdowanie. Wtedy też zaobserwowano poprawę jakości włosów oraz ograniczenie ich tendencji do wypadania.

Pierwsze badanie ukierunkowane na określenie wpływu biotyny na wypadanie włosów zostało przeprowadzone pod kierunkiem prof. George’a Floersheima. W testach uczestniczyło ok. 100 osób mających problemy z włosami. Każdy uczestnik codziennie przyjmował 2,5 mg biotyny przez okres 8 miesięcy. Wynik był jednoznaczny – u niemal 75% osób biorących udział w badaniu włosy wzmocniły się, a ich wypadanie zostało znacząco ograniczone. Wyraźna poprawa jakości włosów wystąpiła u 70% uczestników, a u 12% nastąpiła lekka poprawa. Nie zaobserwowano niepożądanych działań suplementacji biotyny. Poprawa jakości włosów polegała głównie na tym, że dotychczas matowe, słabe i cienkie włosy stały się lśniące, mocne i zdrowe.

Biotyna wpływa korzystnie na stan korzeni włosa, a także na tempo wzrostu łodygi. W ten sposób stymuluje ona przyrost włosów. Z kolei poprzez przenikanie do macierzy włosa biotyna oddziałuje na keratynizację.

Podsumowanie

Zaleca się stosowanie 1 – 2 kapsułek dziennie podczas posiłku, w dawce po jednej kapsułce. Można popić ją wodą, ale nie wolno rozdrabniać. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Osoby zdrowe nie muszą tego robić, ale pacjenci cierpiący na różne schorzenia powinni się skonsultować – żeby upewnić, się czy nie ma przeciwwskazań, co może stwierdzić jedynie lekarz prowadzący.

Suplement diety Biotin (d-Biotyna), podobnie jak inne preparaty tego typu, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji – są to szczególne stany organizmu, a ewentualne preparaty witaminowe może przepisać tylko lekarz.

Osoby, które już stosują określone suplementy z witaminami powinny przed rozpoczęciem suplementacji upewnić się, że dotychczas stosowane środki nie zawierają biotyny. Stosowanie kilku suplementów jednocześnie nie jest wskazane z uwagi na ryzyko przedawkowania. Lepiej skoncentrować się na źródle problemu i zastosować środek, który efektywnie go rozwiąże, zawierający optymalną dawkę biotyny.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz