Witamina B1 – pokarm dla nerwów

Wielu z nas cierpi na niedobór witamin z grupy B. Dlaczego? Głównym źródłem tych witamin są ziarna, które często odstawiamy, bo obawiamy się glutenu i nadprogramowych kilogramów. Na diecie eliminacyjnej trzeba jednak liczyć się z brakiem ważnych składników odżywczych. Wszystkie witaminy z grupy B działają razem, a witamina B1 szczególnie wpływa na układ nerwowy…

Witamina B1 – źródło większej radości życia

Witaminę B1 znamy również pod nazwą tiamina. Po raz pierwszy o jej istnieniu poinformował świat w XIX wieku holenderski naukowiec Eijkman. A w latach 30 XX wieku wyodrębniona została do czystej substancji. Miała pomóc w profilaktyce beri beri – choroby wywołanej przez awitaminozę (niedobór właśnie witaminy B1), która prowadziła do śmierci. Choroba ta zaburzała pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz odpornościowego.

Tiamina jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Za co konkretnie odpowiada?

 • Powoduje zwiększenie siły z jaką serce pompuje krew.
 • Wpływa korzystnie na działanie układu nerwowego.
 • Pomaga w zmniejszeniu mrowienia oraz drętwienia dłoni oraz stóp.
 • Wraz z choliną wpływa na niestrawność.
 • Korzystnie wpływa na poprawę pamięci u osób chorych na Alzheimera.
 • Bierze udział w przemianie cukrów.
Przeczytaj również:
Magnez – pierwiastek o wielu zadaniach?

Gdy zabraknie witaminy B1 – pierwsze oznaki

 • brak koncentracji,
 • pobudliwość nerwowa,
 • brak apetytu,
 • bezsenność,
 • swędzenie nóg i rąk,
 • ciężki oddech,
 • zakłócenia w pracy serca,
 • zmęczenie.

Najlepsze źródła witaminy B1

Ludzie żyjący w stresie, którzy do tego w nadmiarze piją kawę lub herbatę, cierpią na biegunkę lub też obserwują podwyższoną temperaturę ciała, powinni koniecznie wprowadzić do diety produkty bogate w tiaminę. Gdzie ją znajdziemy?


Relan - na stres, nerwy, uspokojenie, poprawę nastroju
Relan to natualny suplement diety, który w naturalny sposób niweluje skutki stresu i złego samopoczucia, poprawia nastrój i samopoczucie. Jest mieszanką precyzyjnie dobranych, niezwykle skutecznych ekstraktów roślinnych m.in. Sensoril​®, Serenzo™, Saffr’Activ​® oraz witamin. Unikatowa receptura oraz wysokie dawki składników najwyższej jakości, zapewniają skuteczność naszego suplementu.

Szczególnie bogate w witaminę B1 są: drożdże piwowarskie, otręby, pestki słonecznika, kiełki pszenicy, orzechy pistacjowe, kasza gryczana, mąka pełnoziarnista, orzechy laskowe, ryż, wątróbka, groszek oraz ziemniaki.

Przeczytaj również:
Jak poprawić jakość snu?

Jaka dawka witaminy B1 jest odpowiednia?

Zapotrzebowanie dzienne na tę witaminę wynosi ½ mg na każdy 1000 zużytych kalorii, czyli u kobiet zapotrzebowanie wynosi od 1,0 do 1,1 mg na dzień. Kobiety w ciąży mają wyższe zapotrzebowanie, występujące w granicach 1,5 mg, a podczas karmienia piersią – 1,6 mg. U mężczyzn dawka tiaminy waha się od 1,2 do 1,5 mg, w zależności od ilości spożywanych kalorii. Warto podkreślić, że u osób czynnych sportowo zapotrzebowanie na tiaminę będzie wyższe.

W jaki sposób witamina B1 dostaje się do krwi?

Jak już wiemy, duża ilość tej witaminy znajduję się w ziarnach, czyli głównie w węglowodanach. Węglowodany po dostaniu się do żołądka oraz jelit trawią się w pierwszej kolejności, wtedy właśnie następuje uwolnienie tiaminy oraz jej wchłonięcie.

Warto dodać, że witamina B1 jest bardzo wrażliwa na warunki, w jakich przebywa. Zniszczyć ją może: długie przechowywanie, wysoka temperatura, zamrażanie produktów spożywczych, w których występuje. Przykładowo, zamrożony szpinak traci około połowy tej witaminy, gotowanie produktów powoduje stratę około 70% tiaminy. Każdy człowiek, by zdrowo funkcjonować, powinien mieć 30 mg zapasu tej witaminy w organizmie. Tymczasem diety niskokaloryczne nie zawierają takiej jej ilości, abyśmy mogli uzupełnić skutecznie niedobór. Szczególnie warto o tym pamiętać, gdy stosujemy restrykcyjne diety odchudzające.

Przeczytaj również:
Ekstrakt z ziela dziurawca zwyczajnego

Jak działa witamina B1?

Witamina ta jest szczególnie ważna dla tych komórek, które zużywają duże ilości węglowodanów, a więc szczególnie do komórek nerwowych. W komórce wpływa korzystnie na cholinę i sprawia, że nie ulega ona przedwczesnej redukcji. Cholina bowiem odpowiada za odprężenie i rozluźnienie organizmu, wchodzi w skład acetylocholiny – stymulatora nerwów oraz buduje warstwę mielinowa komórek nerwowych. Podczas niedoboru tiaminy oraz choliny dochodzi do obumarcia neuronów cholinergicznych, a w konsekwencji do poważnych problemów z pamięcią.

Bibliografia:

 • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, wydanie IV, PZWL, 2017.
 • Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, 2009.
 • Oberbeil K., Witaminy, Świat Książki, 1997.
Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 1 Średnia: 5]