Tryptofan – prekursor serotoniny

Tryptofan – prekursor serotoniny

Trudno w to może uwierzyć, ale czasami za gorszym nastrojem i depresją kryje się brak…brak właściwego aminokwasu w diecie. Dlatego koniecznie sprawdź co łączy tryptofan, 5-HTP i tryptaminę.

Tryptofan – aminokwas, który poprawia nastrój

Tryptofan to inaczej aminokwas egzogenny, co oznacza że organizm nie wytworzy go sam i trzeba go dostarczyć wraz z dietą. Najwięcej tryptofanu znajdziemy w mięsie, rybach, jajach, serach, orzechach, ziarnach sezamu, kakao i pestkach dyni. Bardzo ważne jest dbanie o obecność tych produktów w diecie, ponieważ niedobór tryptofanu wiąże się z pogorszeniem nastroju, a nawet depresją. Dlaczego? Otóż to właśnie z tryptofanu powstaje bardzo ważny neuroprzekaźnik – serotonina. Serotonina z kolei odpowiada za nasz dobry nastrój, działa antydepresyjnie, dlatego jej niedobór prowadzi do obniżenia nastroju i stanów depresyjnych. To kolejny dowód na to, jak ogromny wpływ na nasze życie ma właściwa dieta.

5-HTP – co to jest?

O wpływie 5- HTP na nasze zdrowie mówi się obecnie bardzo dużo. Jest składnikiem suplementów, które mają poprawić nastrój, jakość snu i obniżyć apetyt. Co kryje się pod tajemniczą nazwą 5-HTP? To inaczej 5-hydroksytryptofan i powstaje z niego…serotonina. Generalnie serotonina powstaje podczas przemian enzymatycznych tryptofanu, proces ten przebiega w dwóch etapach. Etap pierwszy to hydroksylacja tryptofanu do 5-hydroksytryptofanu (5-HTP), etap drugi to kolejna dekarboksylacja w wyniku której powstaje 5-hydroksytryptamina (serotonina). 5-HTP jest więc bezpośrednim prekursorem serotoniny. Co ciekawe 5-HTP otrzymujemy również z rośliny Griffonia simplicifolia (czarna fasola afrykańska).Jak działa 5-HTP?

  • Zwiększa wydzielanie serotoniny, w sytuacji gdy w diecie występuje niedobór tryptofanu. Serotonina z kolei poprawia nastrój, działa antydepresyjnie. Pomaga również w leczeniu stanów lękowych i napadów paniki.
  • Wyższy poziom serotoniny wiąże się z mniejszym spożyciem pokarmu, bo dzięki serotoninie w organizmie szybciej pojawia się uczucie sytości.
  • Serotonina jest z kolei prekursorem melatoniny (odpowiedzialnej m.in.za zdrowy sen), dlatego zwiększenie jej ilości w organizmie powoduje zwiększenie wydzielania melatoniny i polepszenie jakości snu.
  • Ale uwaga, 5-HTP, nie można łączyć z lekami antydepresyjnymi i nasennymi. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.

Tryptamina – działa toksycznie?

Tryptamina, która należy do tzw. amin biogennych, podobnie jak serotonina pochodzi od tryptofanu. Nie ma jednak tak korzystnego wpływu na nasz organizm jak serotonina. Jej nadmiar powoduje nadciśnienie, ból głowy, wymioty, rozszerzenie źrenic. To właśnie tryptamina często odpowiada za zatrucia pokarmowe. Tryptamina jest również modyfikowana chemicznie, a otrzymane z niej związki należą do tzw. substancji psychoaktywnych.

Bibliografia:

  • Bonczar G., Filipczak-Fiutak M., Pluta-Kubica A., Aminy biogenne w serach – występowanie i zagrożenia, http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2017/032017/201703136143.pdf (dostęp: 29.01.2020).
  • Cieślik I., Migdał W., Aminy biogenne w żywności, https://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/4/br%204-2011%20s.%201087-1096.pdf (dostęp: 29.01.2020).
  • Glibowski P., Misztal A., Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2016/Nr%201/Bromatologia%201_2016%20s%20001-009.pdf (dostęp: 29.01.2020).
  • https://neuroexpert.org/wiki/5-htp-griffonia-simplicifolia/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]