Jak działa SOD B EXTRAMEL®?

Jak działa SOD B EXTRAMEL®?SOD B EXTRAMEL®, to koncentrat soku z melona kantalupa i bogate źródło witamin, minerałów, białka, błonnika i węglowodanów. Jednak to nie jest jego najważniejsza cecha, EXTRAMEL® jest przede wszystkim bardzo dobrym źródłem dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), enzymu który chroni organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego.

Wolne rodniki, antyoksydanty i stres oksydacyjny

Wolne rodniki powstają w naszym organizmie w wyniku procesów metabolicznych i jeżeli ich ilość pozostaje pod kontrolą, nie dzieje się nic złego. Niestety, na powstawanie wolnych rodników ma też wpływ środowisko w jakim żyjemy i nasza dieta. To zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, przetworzone jedzenie, nikotyna i alkohol powodują nadmierne powstawanie wolnych rodników.

Za ich neutralizację odpowiadają z kolei antyoksydanty. Problem pojawia się, gdy wolnych rodników jest więcej niż antyoksydantów, wtedy to w organizmie rozwija się stres oksydacyjny. Wolne rodniki to cząsteczki, które na swojej orbicie mają wolny, niesparowany elektron, dla którego szukają pary i dlatego powodują uszkodzenie innych komórek: DNA, białek, lipidów. Z powodu działania wolnych rodników zwiększa się ryzyko chorób serca, udaru, nowotworów, choroby Alzheimera, Parkinsona, pogarsza się stan skóry i szybciej widać oznaki starzenia się.

Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD)

To bardzo ważny enzym, który neutralizuje wolne rodniki i zwalcza stres oksydacyjny. Co więcej, SOD jest produkowana przez organizm i należy do pierwszej linii obrony przed wolnymi rodnikami. Jak działa SOD? Przekształca szkodliwy rodnik nadtlenowy (O2) w cząsteczkę tlenu (O2) i nadtlenek wodoru (H2O2), z którego następnie powstaje woda i tlen. Dysmutaza ponadtlenkowa jest niezwykle istotna dla ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym.

SOD B EXTRAMEL® – właściwości

SOD B EXTRAMEL® powstaje ze specjalnej odmiany, wysokiej jakości melona kantalupa, który rośnie na południu Francji. Jego produkcja odbywa się przy pomocy tzw. delikatnej obróbki, bez rozpuszczalników, w specjalnych warunkach (ściśle kontrolowana temperatura i określone etapy filtracji). Dzięki temu otrzymujemy produkt o bardzo wysokiej zawartości dysmutazy ponadtlenkowej i ogromnym potencjale antyoksydacyjnym.SOD B EXTRAMEL® poprawia samopoczucie i pomaga w walce ze stresem, nie tylko tym oksydacyjnym, ale emocjonalnym (na którego powstanie ma wpływ stres oksydacyjny).

SOD B EXTRAMEL® w badaniach naukowych

Skuteczność EXTRAMEL® potwierdziły badania naukowe. W wyniku dwóch randomizowanych badań klinicznych, w których porównywano działanie 10 mg EXTRAMEL® z placebo, wiemy że:

  • po 28 dniach stosowania EXTRAMEL® zmniejsza poziom stresu o 22% i poprawia ogólne samopoczucie; poprawia sprawność umysłową, zdolność skupienia się o 13,9% (po 84 dniach o 21%);
  • pomaga w redukcji takich objawów stresu, jak: zmęczenie, drażliwość, bezsenność o 63%.

Co więcej, dysmutaza nadtlenkowa to enzym i jako taki, po dostaniu się do przewodu pokarmowego zostaje szybko strawiony. Dlatego producent EXTRAMEL® zadbał o to, by koncentrat znalazł się w specjalnej otoczce chroniącej go przed enzymami trawiennymi.

Bibliografia:

  • Carillon J., Dietary Supplementation with a Superoxide Dismutase-Melon Concentrate Reduces Stress, Physical and Mental Fatigue in Healthy People: A Randomised, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, https://www.mdpi.com/2072-6643/6/6/2348 (dostęp: 18.01.2021).
  • Milesi A, Effect of an oral supplementation with a proprietary melon juice concentrate (Extramel®) on stress and fatigue in healthy people: a pilot, double-blind, placebo-controlled clinical trial, https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-8-40 (dostęp: 18.01.2021).
  • https://www.extramel.com/en/
  • https://mito-med.pl/artykul/dysmutaza-ponadtlenkowa-sod
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz