Ekstrakt z ziela dziurawca zwyczajnego

Ekstrakt z ziela dziurawca zwyczajnego



Herbatkę z dziurawca zachwalał już Hipokrates, uważając tę roślinę nie bez przyczyny za lek uniwersalny. Inna nazwa dziurawca to świętojańskie ziele, bo lubi zakwitać w okolicy 24 czerwca.

Babcia pewnie dawała Ci dziurawiec do picia po szczególnie sutym babcinym posiłku. Czy wiesz, że jest on również polecany w okresach obniżonego nastroju? To wszystko ze względu na jego antydepresyjne działanie…

Szczególne właściwości dziurawca

O niezwykłości dziurawca decydują takie substancje jak: flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hypercyna, hyperozyd, garbniki katechinowe, olejki eteryczne, kwasy wielofenowe (kwas kawowy, kwas chlorogenowy), cholina, fitosterole.

Dziurawiec ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, pomaga gdy jest stosowany zewnętrznie jako okład. Skuteczny jest również zastosowany wewnętrznie, gdy cierpisz na: dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego, czyli gdy masz problemy z pracą wątroby, woreczka żółciowego i żołądka, kamicę nerkową, bo dziurawiec dzięki swoim moczopędnym właściwościom (hyperozyd) oczyszcza nerki, stany depresyjne, wyczerpanie nerwowe, bezsenność, niepokój i zaburzenia równowagi nerwowej ze względu na uspokajające i antydepresyjne działanie (hypercyna).

W jaki sposób działa antydepresyjnie?

Dzięki zawartości hypercyny. Mówiąc naukowo hypercyna jest inhibitorem działania enzymu rozkładającego serotoninę (hormon szczęścia). Mówiąc bardziej przystępnie: zawarta w dziurawcu hypercyna blokuje niszczenie serotoniny w organizmie.



Serotonina i jej wpływ na nasze samopoczucie

Serotonina to związek chemiczny, odpowiedzialny za wiele spraw w ludzkim organizmie. Szczególnie wpływa na procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia a nawet apetyt. Jej niedobór pogarsza nasze zdrowie psychiczne.

Skutki niedoboru serotoniny to m.in: depresja i bezsenność.

W jaki sposób stosować dziurawiec?

Dziurawiec można przyjmować na sposób Hipokratesa, czyli pić napar. Jednak wygodnym i skutecznym sposobem na wzbogacenie swojej diety w dobroczynne właściwości dziurawca są suplementy diety. W suplementach składnik obecny jest w formie ekstraktu, czyli skondensowanego wyciągu, co sprawia że zapewniamy sobie optymalną dawkę.

Stosując go trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa: może wchodzić w interakcje z lekami antydepresyjnymi oraz że hypercyna jest tzw. związkiem fotodynamicznym (zwiększa zdolność pochłaniania promieni UV), czyli trzeba unikać intensywnego opalania.

Bibliografia:

  • http://natura.wm.pl/334141,Dziurawiec-antydepresyjne-ziolko.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec_zwyczajny
  • https://www.medme.pl/artykuly/dziurawiec-zwyczajny-lek-doskonaly,35042.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/dziurawiec-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-j72Y-Xsnm-1dwa.html
  • https://www.cochrane.org/pl/CD000448/dziurawiec-zwyczajny-w-leczeniu-depresji
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.3]


Zostaw komentarz