Ekstrakt z ziela dziurawca zwyczajnego

Herbatkę z dziurawca zachwalał już Hipokrates, uważając tę roślinę nie bez przyczyny za lek uniwersalny. Inna nazwa dziurawca to świętojańskie ziele, bo lubi zakwitać w okolicy 24 czerwca.

Babcia pewnie dawała Ci dziurawiec do picia po szczególnie sutym babcinym posiłku. Czy wiesz, że jest on również polecany w okresach obniżonego nastroju? To wszystko ze względu na jego antydepresyjne działanie…

Szczególne właściwości dziurawca

O niezwykłości dziurawca decydują takie substancje jak: flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hypercyna, hyperozyd, garbniki katechinowe, olejki eteryczne, kwasy wielofenowe (kwas kawowy, kwas chlorogenowy), cholina, fitosterole.

Przeczytaj również:
Sensoril® Ashwagandha, ekstrakt z korzenia i liści witanii ospałej

Dziurawiec ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, pomaga gdy jest stosowany zewnętrznie jako okład. Skuteczny jest również zastosowany wewnętrznie, gdy cierpisz na: dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego, czyli gdy masz problemy z pracą wątroby, woreczka żółciowego i żołądka, kamicę nerkową, bo dziurawiec dzięki swoim moczopędnym właściwościom (hyperozyd) oczyszcza nerki, stany depresyjne, wyczerpanie nerwowe, bezsenność, niepokój i zaburzenia równowagi nerwowej ze względu na uspokajające i antydepresyjne działanie (hypercyna).


Relan - na stres, nerwy, uspokojenie, poprawę nastroju
Relan to natualny suplement diety, który w naturalny sposób niweluje skutki stresu i złego samopoczucia, poprawia nastrój i samopoczucie. Jest mieszanką precyzyjnie dobranych, niezwykle skutecznych ekstraktów roślinnych m.in. Sensoril​®, Serenzo™, Saffr’Activ​® oraz witamin. Unikatowa receptura oraz wysokie dawki składników najwyższej jakości, zapewniają skuteczność naszego suplementu.
Przeczytaj również:
Serenzo™, ekstrakt ze skórki słodkiej pomarańczy – działa na stres

W jaki sposób działa antydepresyjnie?

Dzięki zawartości hypercyny. Mówiąc naukowo hypercyna jest inhibitorem działania enzymu rozkładającego serotoninę (hormon szczęścia). Mówiąc bardziej przystępnie: zawarta w dziurawcu hypercyna blokuje niszczenie serotoniny w organizmie.

Serotonina i jej wpływ na nasze samopoczucie

Serotonina to związek chemiczny, odpowiedzialny za wiele spraw w ludzkim organizmie. Szczególnie wpływa na procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia a nawet apetyt. Jej niedobór pogarsza nasze zdrowie psychiczne.

Skutki niedoboru serotoniny to m.in: depresja i bezsenność.

W jaki sposób stosować dziurawiec?

Dziurawiec można przyjmować na sposób Hipokratesa, czyli pić napar. Jednak wygodnym i skutecznym sposobem na wzbogacenie swojej diety w dobroczynne właściwości dziurawca są suplementy diety. W suplementach składnik obecny jest w formie ekstraktu, czyli skondensowanego wyciągu, co sprawia że zapewniamy sobie optymalną dawkę.

Przeczytaj również:
Witamina B1 – pokarm dla nerwów

Stosując go trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa: może wchodzić w interakcje z lekami antydepresyjnymi oraz że hypercyna jest tzw. związkiem fotodynamicznym (zwiększa zdolność pochłaniania promieni UV), czyli trzeba unikać intensywnego opalania.

Bibliografia:

  • http://natura.wm.pl/334141,Dziurawiec-antydepresyjne-ziolko.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec_zwyczajny
  • https://www.medme.pl/artykuly/dziurawiec-zwyczajny-lek-doskonaly,35042.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/dziurawiec-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-j72Y-Xsnm-1dwa.html
  • https://www.cochrane.org/pl/CD000448/dziurawiec-zwyczajny-w-leczeniu-depresji
Kliknij i oceń ten wpis
[Razem: 1 Średnia: 5]