Ekstrakt z kwiatu rumianku pospolitego - rumianek

Ekstrakt z kwiatu rumianku pospolitego - rumianek

Każdy zapewne słyszał o rumianku, niezawodnym ziołowym lekarstwie naszych babć. Rumianek bowiem jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych  ziół na świecie. Mówiąc w skrócie jest takim ziołowym must have, które pomaga na wiele dolegliwości.

Jeden rumianek i wiele zastosowań

Wyciąg z kwiatów rumianku stosuje się wewnętrznie jako napary, nalewki i  suplementy, sprawdza się w dolegliwościach:

  • układu nerwowego, bo pomaga i działa uspokajająco przy bezsenności, stanach lękowych, nerwicach,
  • bólowych różnego pochodzenia, jak: migrena, bóle mięśni, gardła, uszu, zębów,
  • układu moczowego, jest niezastąpiony przy zapaleniu pęcherza,
  • przewodu pokarmowego, gdy dokuczają nam: wzdęcia, biegunki, skurcze, niestrawność lub wrzody.

Koszyczki rumianku stosowane są zewnętrznie do inhalacji i okładów, są pomocne w przypadku zapalenia zatok, alergii (katar sienny). Znajdują zastosowanie również w leczeniu chorób skóry, jako składnik maści.

Skąd bierze się wszechstronność rumianku?

Rumianek to przede wszystkim bogactwo naturalnych substancji aktywnych, takich jak: olejek eteryczny (bogaty w działający przeciwalergicznie chamazulen oraz alfa-bisabolol i jego tlenki), flawonoidy (apigenina, kwercetyna), spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C i sole mineralne.

W jaki sposób rumianek uspokaja?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: apigenina. To właśnie ta znajdująca się w rumianku substancja ma udowodnione działanie uspokajające i przeciwlękowe. Efekt jej działania jest prosty i szybki. Mechanizm działania jest oczywiście skomplikowany… Mówiąc w skrócie apigenina łączy się z receptorami GABA (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nasz spokój i relaks) i pobudza je do działania, czego efektem jest uspokojenie organizmu. Według ostatnich doniesień naukowych, apigenina  również przyspiesza proces tworzenia się neuronów i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu, co poprawia proces uczenia się i zapamiętywania.

Jak stosować rumianek?

Sposobów na czerpanie z dobrodziejstw rumianku jest wiele, tak jak wiele jest jego zastosowań. Możesz go stosować jako napar, okład, inhalację… Jeżeli zależy Ci na szybkości i skondensowanej dawce (ekstrakt) to sięgnij po rumianek w formie suplementu diety.

Czy może zaszkodzić?

Rumianek jest stosowany często i raczej nie ma skutków ubocznych. Nie powinno się go łączyć z lekami przeciwpadaczkowymi, gdyż wzmaga ich działanie uspokajające.

Bibliografia:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/co-zrobic-zeby-wlosy-szybciej-rosly-sposoby-na-porost-wloswow-aa-cAYr-bKK1-oQY9.html?preview=QWYPo5AG0Tb5VmevIlHShGvgxLSYAyuiSkrNpqzn9AE%3D
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/4912,rumianek-pospolita-rolina-zielarska-o-rlznorodnych-waciwociach-biologicznych-i.html
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,rumianek—wlasciwosci-i-opinie,artykul,1726921.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumianek_pospolity
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Zostaw komentarz