Bisabolol i apigenina – niezwykłe składniki rumianku

Bisabolol i apigenina – niezwykłe składniki rumianku

Rumianek pomaga w dolegliwościach żołądkowych, to wie każda babcia, gdy częstują wnuczka herbatką z rumianku. Owszem, rumianek ma wiele zalet, a większość z nich zawdzięcza substancjom o nazwie bisabolol i apigenina…


RELAN – NA STRES, NERWY, USPOKOJENIE, POPRAWĘ NASTROJU
Relan powstał aby w naturalny sposób niwelować skutki stresu i złego samopoczucia, poprawiać nastrój oraz działać uspokajająco na organizm. Jest mieszanką opatentowanych ekstraktów Sensoril​®, Serenzo™, Saffr’Activ​® oraz witamin.


Jakie związki aktywne zawiera rumianek?

Jednym z ważniejszych składników rumianku jest olejek eteryczny, w którym znajdziemy właśnie bisabolol oraz: farnezen, myrcen, kadinen, matrycynę. Kwiaty rumianku zawierają pochodne flawonowe, w tym apigeninę i 7-glukozyd apigeniny. Poza tym w rumianku występują również kwasy fenolowe, kumaryny.
Niewielkie ilości bisabololu można znaleźć jeszcze w szałwii lub w lawendzie, ale to rumianek uważamy za jego najważniejsze źródło. To związek, który swoje zastosowanie znajduje zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce.

Bisabolol – właściwości zdrowotne

  • Działa przeciwwrzodowo. Jak donoszą badania bisabolol zmniejsza aktywność proteolityczną pepsyny aż o ok. 50%. Czyli zmniejsza uszkodzenie błony śluzowej żołądka i przyczynia się do zmniejszenia jego owrzodzeń.
  • Działa odkażająco (przeciwdrobnoustrojowo), hamuje wzrost bakterii i grzybów.
  • Ułatwia gojenie się ran oraz działa regenerująco na skórę i błony śluzowe, poprzez wpływ na tzw. procesy ziarninowania.
  • Łagodzi i koi podrażnioną skórę.
  • Razem z apigeniną działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, co pomaga np. w leczeniu biegunki, działają również przeciwzapalnie.

Bisabolol – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i odkażające bisabolol znajdziemy w wielu kosmetykach i maściach, zwłaszcza w tych o specjalnym zastosowaniu. Stosujemy go w leczeniu owrzodzeń skóry, hemoroidów, oparzeń. Pomaga również w leczeniu trądziku i łuszczycy. Znajdziemy go w kosmetykach do pielęgnacji skóry dotkniętej oparzeniem słonecznym, skłonnej do podrażnień, atopowej. Często jest też składnikiem środków do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci.

Apigenina – uspokaja i wycisza

To głównie apigenina odpowiada za antystresowe właściwości rumianku. W jaki sposób? Apigenina działa na receptory GABA, co w konsekwencji prowadzi do uspokojenia organizmu. Ponadto, jak wykazały badania, apigenina pomaga w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zaburzeń lękowych. Dzięki swoim właściwościom wpływa również na procesy zapamiętywania i uczenia się.

Zwykły, niezwykły rumianek

Jak widać chociaż ma w nazwie słowo „pospolity”, to rumianek wcale taki nie jest. Bisabolol i apigenina, które się w nim znajdują powodują, że rumianek znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, nerwowego, jak również skóry. Często związki aktywne rumianku są wykorzystywane w kosmetyce.

Bibliografia:

  • Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf (dostęp: 14.01.2020).
  • Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski – dlaczego warto go mieć w domowej apteczce, https://www.researchgate.net/publication/288115104_Rumianek_lekarski_-_dlaczego_warto_miec_go_w_domowej_apteczce (dostęp: 14.01.2020).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]