Czy medytacja może poprawić Twój sen? Rzetelne badania, które mówią 'tak'.

Czy medytacja może poprawić Twój sen? Rzetelne badania, które mówią 'tak'.

Bardzo ciężko jest zasnąć, gdy w głowie pojawia się chór, który z uporem godnym lepszego celu nuci melodię: „Nie zapomnij o tym spotkaniu”, „Czy zamknąłeś lodówkę?”, „Kiedy ostatnio kupiłeś karmę dla psa?” Właśnie wtedy dociera do Ciebie smutna prawda: Twój umysł nie jest w stanie znaleźć wyłącznika.

Jest jednak na to rozwiązanie, a mówią o nim badania naukowe. Tak, drodzy czytelnicy, dziś przenosimy się do świata medytacji – to jest tego rodzaju aktywności, gdzie twoje „muszę”, „powinienem” i „co jeśli” mogą na chwilę zamilknąć.

Medytacja: Co to jest?

Medytacja to taka forma relaksu, w której próbujesz wyciszyć umysł, koncentrując się na jednej rzeczy – oddechu, dźwięku, obrazie… Na samym początku może to wyglądać na chwytanie wody gołymi rękoma. Ale podobno praktyka czyni mistrza!

Nauka mówi 'tak’!

A teraz przejdźmy do faktów. W 2015 roku opublikowano badanie w „JAMA Internal Medicine”, które analizowało efekty medytacji świadomościowej na sen u osób starszych. Okazało się, że 6 tygodni medytacji znacznie poprawiło jakość snu uczestników w porównaniu do grupy kontrolnej, która przechodziła trening z zakresu zdrowego stylu życia. I co najważniejsze, nie było w tym żadnych owiec do liczenia!


Ale jak to działa?

Medytacja może pomóc uspokoić nasz aktywny umysł, poprawiając naszą zdolność do zasypiania. Wszystko zaczyna się od uważności – umiejętności obecności tu i teraz, nie myślenia o przeszłości ani martwienia się przyszłości. W ten sposób medytacja pomaga zmniejszyć poziom stresu, który jest jednym z głównych czynników zaburzających sen.

Medytacja, sen i Ty

Więc jeśli Twój umysł ma tendencję do śpiewania arii o północy albo budzi Cię pośrodku nocy z pytaniem „Czy kiedykolwiek zobaczyłeś świnię na rowerze?”, spróbuj medytacji. Możliwe, że ta starożytna praktyka jest tym, czego potrzebujesz, aby nareszcie uzyskać spokojny, zdrowy sen. A przecież nie ma nic do stracenia, prawda? Najwyżej będziesz siedział cicho przez 10 minut.

I pamiętaj – sen to nie jest luksus, to konieczność. Więc zadbaj o to, żeby Twoje noce były spokojne, a dni pełne energii. A jeśli medytacja okaże się dla Ciebie skuteczna – powiedz o tym przyjaciołom. Może wtedy spotkania będą mniej chaotyczne, a Twój pies zawsze będzie miał świeżą karmę.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 3.5]
Zostaw komentarz