Kwas pantotenowy i jego rola w organizmie

Kwas pantotenowy i jego rola w organizmieKwas pantotenowy został odkryty w 1931 roku podczas badań nad drożdżami. I jak to witaminy z grupy B mają w zwyczaju, również kwas pantotenowy jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania naszych organizmów. Uczestniczy między innymi w metabolizmie białek, tłuszczy, węglowodanów oraz ma do spełnienia wiele innych, ważnych zadań…

„Pantothen” to inaczej „wszechobecny”, słowo to pochodzi z języka greckiego i najlepiej tłumaczy naturę kwasu pantotenowego, to bardzo powszechny związek i możemy go znaleźć w wielu produktach. Z tego też powodu rzadko dochodzi do jego niedoborów. Jeżeli już się pojawią, to objawem niedoboru jego braku może być m.in. zahamowanie wzrostu, zmiany skórne, zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Kwas pantotenowy – źródła w pożywieniu

Kwas pantotenowy znajdziemy zarówno w składnikach zwierzęcych, jak i roślinnych. Dobrym źródłem kwasu pantotenowego są produkty pełnoziarniste, otręby pszenne, nasiona soi, jaja, wątroba, drób, ryby, ziemniaki, brokuły, banany.Kwas pantotenowy czy witamina B5?

Chociaż czasami nazywamy kwas pantotenowy witaminą B5, to nie jest to do końca prawidłowe określenie. Trzeba pamiętać, że tak naprawdę na witaminę B5 składa się kilka związków: kwas pantotenowy, panteina, pantenol, koenzym A, ACP (białkowy nośnik grup acylowych).

Kwas pantotenowy – rola w organizmie

  • Kwas pantotenowy działa na układ nerwowy. Koenzym A jest aktywną formą kwasu pantotenowego, a jego acetylowa pochodna – acetylo CoA jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. To z acetylo-CoA powstaje acetylocholina, czyli neuroprzekaźnik od którego zależą funkcje poznawcze w organizmie, to acetylocholina m.in. odpowiada za zdolność do koncentracji i pamięć.
  • Kwas pantotenowy bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczy. Tutaj podobnie jak w układzie nerwowym ważną rolę odgrywa koenzym A. Bierze on udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie biorą udział w wytwarzaniu energii. Kwas pantotenowy ma więc wpływ na przemiany, jakie zachodzą w tkance tłuszczowej.
  • Kwas pantotenowy wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Nad rolą kwasu pantotenowego i jego pochodnych w obniżaniu poziomu cholesterolu przeprowadzono szereg badań. W jednym z nich, w ciągu 12 tygodni stosowania tej witaminy u osób z hipercholesterolemią, odnotowano obiecujące wyniki. Poziom całkowitego cholesterolu obniżył się o 15%, triglicerydów o ponad 30%, a LDL cholesterolu (tzw. zły cholesterol) o 20%. Cholesterol HDL (tzw. dobry cholesterol) wzrósł o 8,5%.
  • Kwas pantotenowy działa antyoksydacyjnie. Chroni nas również przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Wpływa na podwyższenie poziomu stężenia glutationu – naszego wewnętrznego przeciwutleniacza, broniącego organizm przed stresem oksydacyjnym. Glutation jest wrażliwy na działanie promieniowania ultrafioletowego, a kwas pantotenowy chroni go właśnie przed szkodliwym wpływem tego promieniowania.
  • Kwas pantotenowy bierze udział w regeneracji komórek skóry, wspomaga produkcję fibroblastów. Poprawia również stan skóry dotkniętej trądzikiem, a nawet ma wpływ na kolor i stan włosów.

Kwas pantotenowy wpływa na naszą pamięć i koncentrację, bierze udział w metabolizmie komórkowym, syntezie składników odżywczych, acetylocholiny oraz witamin. Wpływa na poziom cholesterolu, stan skóry i włosów, działa również antyoksydacyjnie.

Bibliografia:

  • Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/1294/PF%204-2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 04.06.2020).
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63282,kwas-pantotenowy
  • https://neuroexpert.org/wiki/kwas-pantotenowy-witamina-b5/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK114311/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]