Ekstrakt z ziela bakopy drobnolistnej (50% bakozydów) – Bacopin®

Ekstrakt z ziela bakopy drobnolistnej (50% bakozydów) – Bacopin®

Bacopa monnieri, bakopa drobnolistna, która w Indiach nosi nazwę Brahmi, jest jedną z najważniejszych roślin stosowanych w Ajurwedzie. Bakopa należy do adaptogenów, czyli naturalnie pomaga organizmowi funkcjonować w niesprzyjających warunkach środowiska. W Indiach stosuje się ją już 5000 lat jako środek uspokajający, poprawiający pamięć i koncentrację, leczący bezsenność i stany lękowe.

Jak zwykle bywa, znane naturalnej medycynie właściwości bakopy znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych. W literaturze pełno jest informacji o niezwykłych leczniczych możliwościach tej rośliny. Oprócz pozytywnego, adaptogennego wpływu na układ nerwowy, ekstrakty z bakopy są stosowane w wielu innych sytuacjach. Bakopa odnajduje się w leczeniu problemów skórnych, gorączki, kaszlu, zapaleniach stawów, niestrawności, anoreksji, również odtruwa i działa moczopędnie.

Bacopin® zwraca na siebie uwagę wysoką ilością substancji aktywnych, jest bowiem standaryzowany na zawartość minimum 50 % bakozydów. To właśnie bakozydy A i B w głównej mierze odpowiadają za właściwości bakopy.

Bacopin® oprócz bakozydów zawiera takie związki, jak: herpestyna, bramina, węglowodany i cukry, białka i aminokwasy, związki fenolowe o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych oraz fitosterole.

Bacopin® zawiera wszystkie wyjątkowe właściwości bakopy drobnolistnej

Badania kliniczne udowodniły, że bakopa obniża poziom lęku i stresu, usprawnia pracę mózgu, zwiększa koncentrację, poprawia pamięć.

W kolejnych badaniach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono, że bakopa wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, z którego może wynikać poprawa pamięci i polepszenie aktywności umysłowej. Bakopa zwiększa poziom enzymów przeciwutleniających w mózgu: dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), katalazy (CAT) i peroksydazy glutationowej. Enzymy te są pierwszą linią obrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez stres oksydacyjny, stąd też wynika antyoksydacyjne działanie bakopy. Kolejne badania dowiodły, że ekstrakt z bakopy wykazuje działanie przeciwlękowe podobne do lorazepamu, z tym że bakopa nie powoduje działań niepożądanych. Kolejną ważną właściwością tego adaptogenu jest wpływ na tzw. układ cholinergiczny w mózgu.

Bakopa hamuje działanie acetylocholinoesterazy (AChE), enzymu który rozkłada acetylocholinę (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za pamięć). Dzięki temu poprawia się zdolność do uczenia się i koncentracji.

W badaniach z udziałem ludzi potwierdzono z kolei wpływ ekstraktu z bakopy na pamięć i zdolności poznawcze, z tym że najlepsze efekty uzyskano po 12 tygodniach suplementacji. Co jeszcze jest warte podkreślenia, podczas jednego z badań przeprowadzonych z kolei na zwierzętach okazało się, że bakopa zwiększa przepływ krwi w mózgu, ale jednocześnie nie podnosi ciśnienia krwi. To ważne spostrzeżenie, które potwierdza bezpieczeństwo stosowania tego związku.

Bakopę drobnolistną stosuje się ją wspomagająco w leczeniu ADHD, choroby Alzheimera, Parkinsona. Poprawia funkcje poznawcze u osób po udarze mózgu. Oprócz tego, że działa antyoksydacyjnie do znanych właściwości bakopy należą jeszcze działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwwrzodowe i odtruwające.

Bibliografia:

  • https://www.sabinsa.com.pl/pl/produkty-i-uslugi/standaryzowane-fito-ekstrakty
  • Bhattacharya, S.K., Bhattacharya, A., Kumar, A., and Ghosal, S. (2000) Antioxidant activity of Bacopa monniera in rat frontal cortex, striatum and hippocampus, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815010/ (dostęp: 01.06.2020).
  • Łojewski M., i wsp. Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_084-089.pdf (dostęp: 01.06.2020).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 4.5]