Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego [95% piperyny] – BioPerine®

Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego [95% piperyny] – BioPerine®

Czarny pieprz nie na darmo uważany jest za króla przypraw. Kiedyś był cenny jak złoto, a w średniowieczu jego posiadanie świadczyło o zamożności. Jednak czarny pieprz nie tylko nadaje smak potrawom, ale dzięki zawartości piperyny ma duży wpływ na nasze zdrowie i na … biodostępność składników odżywczych.

Już w starożytności zauważono, że czarny pieprz dodany do jedzenia sprawia, że lepiej się je trawi i łatwiej uniknąć „sensacji żołądkowych”. Dzisiaj wiemy, że za właściwości pieprzu odpowiada piperyna, alkaloid, pochodna piperydyny.

Piperyna poprawia biodostępność?

Jednym z podstawowych zadań dla producentów suplementów diety jest zapewnienie składnikom aktywnym zawartym w suplemencie jak najwyższej biodostępności. Podczas badań nad piperyną okazało się, że nie tylko poprawia trawienie, ale również wpływa na biodostępność składników odżywczych.

Biodostępność, czyli? To bardzo ważny parametr, który mówi nam w jakim stopniu dany składnik został wchłonięty i wykorzystany przez organizm.

BioPerine® to ekstrakt standaryzowany na zawartość minimum 95% piperyny. Dodanie BioPerine® do suplementu diety znacznie poprawia biodostępność składników odżywczych, witamin i minerałów, które się w tym suplemencie znajdują.

BioPerine® (bioperyna) – mechanizm działania

Bioperyna jest termogenikiem i ten fakt w głównej mierze odpowiada za mechanizm jej działania. Dzięki tej właściwości wpływa na procesy trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Bioperyna (piperyna) wpływa na wzrost poziomu cAMP – przekaźnika wewnątrzkomórkowego. Im wyższy poziom cAMP, tym wyższa termogeneza. Bioperyna (piperyna) powoduje również wzmożone wydzielanie soku żołądkowego (pobudza zakończenia nerwowe w przewodzie pokarmowym), poprawia trawienie pokarmu i jego wchłanianie. Podczas badań nad tym związkiem odkryto również, że piperyna hamuje działanie enzymów wpływających na metabolizm niektórych leków, co również może zwiększać biodostępność składników odżywczych.

BioPerine® (bioperyna) – badania naukowe

Badania nad właściwościami bioperyny (piperyny) przeprowadzono w USA na grupie zdrowych ochotników. Cześć badanych przyjmowała bioperynę wraz z badanym składnikiem odżywczym, a grupa kontrolna sam składnik odżywczy. Badano m.in. wpływ tego związku na biodostępność:

 • ekstraktów roślinnych, takich jak: kurkumina, boswelina, miłorząb japoński, kapsaicyna,
 • witamin: B1, B2, B6, C, A, E, beta-karoten,
 • antyoksydantów, jak: likopen, luteina, koenzym Q10,
 • minerałów: selen, cynk, żelazo, wapń.

Najważniejszy wniosek z tego badania jest taki, że bioperyna podawana codziennie w ilości 5mg, znacząco powprawia biodostępność różnych składników odżywczych. I tak:

 • bioperyna poprawia biodostępność kurkuminy (aż do 2000%),
 • zawartość we krwi beta-karotenu podanego wraz z bioperyną zwiększyła się o 60% w stosunku do tej witaminy podawanej bez bioperyny,
 • podanie witaminy B6 wraz z bioperyną spowodowało w ciągu 2 godzin aż 2,5 – krotny wzrost jej ilości we krwi, w porównaniu do grupy kontrolnej,
 • osoby przyjmujące selen wraz z bioperyną miały go o 30% więcej niż osoby z grupy kontrolnej,
 • podobna zależność wystąpiła u osób przyjmujących koenzym Q10 i bioperynę – miały go o 30% więcej w surowicy krwi niż osoby, które przyjmowały sam koenzym Q10,
 • podobnie suplementacja bioperyną zwiększyła biodostępność witaminy C i E oraz witaminy B12 i wapnia znajdujących się w preparacie wieloskładnikowym.

Piperyna zawarta w czarnym pieprzu sprawia, że inne ważne dla naszego zdrowia substancje są znacznie lepiej absorbowane przez organizm. Oprócz tego piperyna działa również antybakteryjnie, wpływa na układ nerwowy poprawiając pamięć i łagodząc depresję. Ponadto piperyna działa termogenicznie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i pomaga w odchudzaniu.

Bibliografia:

 • https://www.sabinsa.com.pl/en/sabinsa-products/131-bioperine
 • https://www.brenntag.com/media/documents/poland/downloads/farma_piperyna_2009.pdf
 • Kosowska A., Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka i zapobieganiu chorobom, https://r.uek.krakow.pl/jspui/bitstream/123456789/328/1/162022597.pdf (dostęp: 03.06.2020).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]