Ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej [8% triterpenów] – Centellin®

Ekstrakt z liści wąkroty azjatyckiej [8% triterpenów] – Centellin®Centellin®, czyli standaryzowany ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica) czerpie z tej rośliny pełnymi garściami. Wąkrota funkcjonuje też pod nazwą gotu kola, a w medycynie chińskiej nazywana jest „ziołowym tonikiem dla mózgu”. Pomaga w stanach wyczerpania psychicznego, fizycznego, w depresji lub niepokoju. Jakie jeszcze właściwości kryje w sobie ta niezwykła roślina?

W Ajurewedzie, tradycyjnej medycynie hinduskiej, wąkrota azjatycka odmładza, dodaje inteligencji, wzmacnia i wydłuża życie. Stosowano ją również zewnętrznie i wewnętrznie w owrzodzeniach, egzemach, trądzie, malarii. Nic więc dziwnego, że zainteresowała się nią nowoczesna nauka.

Centella asiatica rośnie głównie w Chinach, Indiach, Japonii i Indonezji, ale występuje również w Australii oraz w Ameryce Południowej. Lubi wilgotne gleby, dlatego najczęściej można ją spotkać nad brzegami rzek.

Centellin® – substancje aktywne zawarte w wąkrocie azjatyckiej

Triterpenoidy, to te związki w głównej mierze odpowiadają za prozdrowotne właściwości wąkroty. Oprócz triterpenów znajdziemy w tej roślinie jeszcze takie związki, jak flawonoidy, aminokwasy, fitosterole, garbniki, cukry, magnez i witaminy A,E,C.

Centellin® – wąkrota azjatycka wspiera pamięć i działa antyoksydacyjnie

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że wąkrota azjatycka poprawia komunikację między neuronami oraz naprawę uszkodzonych neuronów, co przekłada się na lepszą pamięć. Ponadto zawarte w wąkrocie triterpeny działają ochronnie na hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną za uczenie się i zapamiętywanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wąkrota azjatycka jest silnym antyoksydantem. W badaniach na zwierzętach potwierdzono, że wąkrota poprawia funkcje poznawcze w chorobie Alzheimera oraz hamuje rozwój tej choroby – właśnie dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom. Kolejnym wnioskiem z badań jest udowodniony wpływ wąkroty na poprawę nastroju oraz jej działanie antydepresyjne.Co równie ważne, w trakcie badań nie zaobserwowano działań niepożądanych wywoływanych przez tę roślinę.

Inne ciekawe właściwości Centella asiatica

Przeprowadzone badania potwierdziły również, że wyciągi z wąkroty mogą mieć szereg innych zastosowań:

  • Maści z wąkroty sprawdzają się w leczeniu ran, owrzodzeń, oparzeń. Zwiększają m.in. produkcję kolagenu, przyspieszają proces gojenia się zranień.
  • Wąkrota azjatycka jest również składnikiem kremów opóźniających starzenie, ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości.
  • Preparaty z wąkrotą wpływają również na redukcję objawów niewydolności żylnej, takie jak: uczucie ciężkości, ból i obrzęk nóg.

Centellin® to standaryzowany ekstrakt, który zawiera minimum 8% triterpenów, substancji aktywnych odpowiedzialnych za prozdrowotne właściwości wąkroty azjatyckiej. Znana od wieków i stosowana w medycynie wschodu wąkrota również u nas nabiera szczególnego znaczenia, szczególnie ze względu na pozytywny wpływ, jaki wywiera na ośrodkowy układ nerwowy.

Bibliografia:

  • Puttarak P., Dilokthornsakul P., Saokaew S., Dhippayom T., Kongkaew C., Sruamsiri R., Chuthaputti A., Chaiyakunapruk N., Effects of Centella asiatica (L.) Urb. on cognitive function and mood related outcomes: A Systematic Review and Meta-analysis, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5587720/ (dostęp: 03.06.2020).
  • Kashmira J. GohilJagruti A. Patel, and Anuradha K. Gajjar, Pharmacological Review on Centella asiatica: A Potential Herbal Cure-all, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116297/ (dostęp: 03.06.2020).
  • Karłowicz-Bodalska K., Han S., Han T., Miranowicz M., Bodalska A., Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_225-235.pdf (dostęp: 03.06.2020).
  • https://www.sabinsa.com.pl/pl/produkty-i-uslugi/standaryzowane-fito-ekstrakty
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]