Żeń-szeń koreański. Ekstrakt z korzenia żeń-szenia koreańskiego (Panax ginseng)

Żeń-szeń koreański. Ekstrakt z korzenia żeń-szenia koreańskiego (Panax ginseng)Wśród znanych roślin o działaniu pobudzającym i dodającym energii zwykle wymienia się żeń-szeń koreański. Obecnie stosuje się go w przypadku zmęczenia, stresu, osłabionej kondycji psychofizycznej oraz w okresie rekonwalescencji.

Żen-szeń koreański należy do wieloletnich roślin, które naturalnie występują na zalesionych obszarach północnej części Chin, Korei oraz Mandżurii. W ekstrakcie pozyskanym z tej rośliny znajduje się około 200 substancji, w tym między innymi ginsenozydy, cholinę, witaminy i minerały oraz związki azotowe i peptydoglikany.

Żeń-szeń koreański – poprawa pamięci i koncentracji

Głównym zadaniem ekstraktu z żeń–szenia, jakie współcześnie się mu powierza, jest poprawa zdolności do zapamiętywania i koncentracji. Za takie działanie odpowiadają ginsenozydy. Ekstrakt z żeń-szenia jest też chętnie wybierany przez osoby, które zmagają się z negatywnymi skutkami stresu. Jego regularne stosowanie powoduje, że organizm jest zdecydowanie bardziej odporny na stres.

Wzrost tolerancji na stres jest efektem wpływu na żeń-szenia na gruczoły nadnerczy, przysadkę mózgową i podwzgórze. Ekstrakt z żeń-szenia jest polecany także osobom zmagającym się ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym.

Żeń-szeń stymuluje ośrodkowy układ nerwowy oraz podwyższa jego metabolizm. Żeń–szeń pomaga oszczędzać glikogen w mięśniach, co przeciwdziała zmęczeniu fizycznemu. Ekstrakt pozyskany z tej rośliny poprawia też metabolizm oraz aktywność mózgu, zapobiegając zmęczeniu psychicznemu.

Więcej na temat roślin poprawiających koncentrację przeczytasz w innym, naszym artykule: Rośliny najlepiej wpływające na koncentrację

Korzystny wpływ na zdrowie

Ekstrakt z żeń–szenia poprawia również aktywność komórek układu siateczkowo–śródbłonkowego filtrujące krew i limfę. Dzięki temu wzmacnia się odporność organizmu na wirusy i bakterie. Ekstrakt z żeń–szenia przeciwdziała też starzeniu się organizmu. Ginsenozydy powodują, że czynnik wzrostu nerwowego utrzymuje się na wyższym poziomie niż przeciętnie. Naukowcy są zdania, że skoro poziom czynnika wzrostu nerwowego spada wraz z wiekiem, utrzymanie go na wyższym poziomie powoduje, że proces starzenia zostanie spowolniony.Ekstrakt z żeń-szenia prowadzi do zwiększenia aktywności makrofagów – komórek Kupffera usuwających toksyny i odpady z krwiobiegu. Dzięki temu wątroba jest mniej obciążona. Ekstrakt z żeń–szenia poprawia też syntezę białek w wątrobie oraz prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi, trójglicerydów i kwasów tłuszczowych.

Ekstrakt z żeń-szenia może zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i cukrzycę. Ginsenozydy nie obniżają poziomu cukru we krwi, ale w ekstrakcie znajdują się też adenozyna, peptydy, glikany i kwas karboksylowy.

Ginsenozydy a sprawność seksualna i libido

Ekstrakt z żeń-szenia może być stosowany w celu poprawy sprawności seksualnej. Ginsenozydy mają wpływ na nabłonek pochwy podobnie jak estrogen. Dzięki temu dyskomfort podczas stosunku zmniejsza się, a dolegliwości pomenopauzalne są mniej uciążliwe. Obecnie są prowadzone badania nad zastosowaniem ekstraktu z żeń–szenia w leczeniu chorób układu rozrodczego – niedoczynności jąder, atrofii, menopauzy, niedoczynności jajników i brak menstruacji.

Przeciwwskazania

Ekstrakt z żeń–szenia nie powinien być stosowany przez osoby chore na astmę oraz osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem krwi. Nie można podawać go także dzieciom poniżej 6. roku życia, kobietom w ciąży i w okresie laktacji. Lekarze ostrzegają też, że żeń–szeń działa przeciwzakrzepowo, więc nie powinien być stosowany przez pacjentów cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi. Inne przeciwwskazania to bezsenność, alergia i arytmia serca oraz skłonności do hipoglikemii.

Sposoby stosowania

Żeń-szeń koreański może być stosowany w formie naparów. Jednakże najbardziej optymalne działanie przypisuje się ekstraktowi z korzenia tej rośliny. Wyciąg z żeń – szenia jest wykorzystywany jako komponent wieloskładnikowych, albo monoskładnikowych preparatów.

Nie wolno stosować więcej niż 1–2 g korzenia żeń–szenia na dobę, co odpowiada ok. 15–30 mg ginsenozydów. Przekroczenie tej dawki powoduje pojawienie się syndromu żeń – szeniowego, który objawia się zmniejszeniem masy ciała, zaburzeniami snu, bólami głowy, nadmierną pobudliwością, biegunkami, podwyższonym ciśnieniem krwi i zmianami skórnymi.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 4.7]


Zostaw komentarz