Witaferyna A należy  do grupy witanolidów, które wchodzą w skład ekstraktu z Ashwagandha (żeń-szenia indyjskiego).

Witaferyna A należy do grupy witanolidów, które wchodzą w skład ekstraktu z Ashwagandha (żeń-szenia indyjskiego).

Witaferyna A jest zdecydowanie najlepiej poznanym witanolidem wykorzystywanym przez przemysł farmaceutyczny. Ten organiczny związek steroidowy wykazuje zadziwiającą aktywność biologiczną, która obejmuje działanie antynowotworowe, cytostatyczne oraz antybakteryjne.

Kilka słów o Withania Somnifera – źródle Witeferyny A

Dlaczego naukowcy nazwali związek Witaferyną A, a nie w inny sposób? Przecież pochodzi z Ashwagandhy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Łacińska nazwa tej rośliny brzmi Withania Somnifera (Witania Ospała). Chcąc odróżnić witanolidy znajdujące się w ekstrakcie pozyskanym z tej rośliny nadano im oznaczenia alfabetyczne.

Współczesna nauka a medycyna ajurwedyjska

Zwolennicy medycyny ajurwedyjskiej nie potrzebowali wcale naukowych dowodów, żeby wiedzieć, jak działają związki zawarte w Witanii Ospałej. Wykorzystywali oni Ashwagandhę do różnych celów leczniczych.Witaferyna A ma mocne wsparcie

Być może ekstrakt z Ashwagandhy, będący bogatym źródłem witaferyny A nie byłby tak skuteczny, gdyby nie szereg substancji aktywnych wspomagających jej działanie. Mowa o takich komponentach, jak anaferyna, tropina, witanina, anahigryna czy też somniferyna. Ekstrakt z żeń – szenia indyjskiego jest też cennym źródłem choliny, flawonoidów, fitosteroli, minerałów (w tym żelaza), glikozydów i kumaryn.

Witaferyna A ma właściwości antynowotworowe

Jednym z największych sukcesów naukowców badających działanie żeń szenia indyjskiego było wykazanie, że Witaferyna A powoduje inhibicję czynnika SP1, a tym samym działa antynowotworowo. Czynnik Sp1 odpowiada bowiem za utrzymywanie aktywności komórek nowotworu. Bez niego stają się one znacznie słabsze.

Ashwagandha od lat była wykorzystywana, ale głównie w medycynie ajurwedyjskiej. Żeń szeń indyjski był wykorzystywany w terapii reumatyzmu, zaburzeń pamięci, osłabienia organizmu lub libido. Obecnie, Ashwagandha ma szansę podbić cały świat – teraz każdy może skorzystać z cennych właściwości Witaferyny A i innych składników aktywnych, które wchodzą w skład ekstraktu. Witaferyna A skutecznie poprawia odporność na stres oraz redukuje niepokój oraz ryzyko depresji. Witaferyna A przyniesie korzyści także tym, którzy chcą poprawić zdolność koncentracji uwagi, zdolność zapamiętywania i uczenia się.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz