Rozawiny – aktywne związki z korzenia różeńca

Rozawiny – aktywne związki z korzenia różeńca

Rozawiny są podstawowym składnikiem aktywnym ekstraktu z różeńca górskiego (łac. Rhodiola rosea).


MIND UP – PAMIĘĆ I KONCENTRACJA
Mind Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, którego składniki podnoszą Twoją koncentrację (ashwagandha) oraz wspomagają czujność i funkcje kognitywne (żeń szeń). Produkt wegański.Rozawiny wspierane przez inne naturalne substancje wchodzące w skład ekstraktu z różeńca górskiego skutecznie zwiększają tolerancję organizmu na stres, wydolność psychiczną i fizyczną oraz umiejętność do zapamiętywania. Pomagają również obniżyć poziom zmęczenia. Są związkami fenolowymi, pochodnymi alkoholu trans-cynamonowego. Korzeń różeńca górskiego zawiera 3–4% rozawiny.

Działanie rozawiny jest wspierane przez salidrozyd, czyli glikozyd tyrozylu (ok. 1% zawartości korzenia różeńca górskiego). Działanie tych substancji jest podobne – oba naturalne, roślinne związki chemiczne działają adaptogennie i stymulują centralny układ nerwowy.

Rozawiny działanie

Rozawiny, wspierane przez salidrozyd, powodują wzrost poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. Jednocześnie dochodzi do obniżenia poziomu hormonów nadnerczy, takich jak glikokortykosterydy i kortyzol. Są to hormony produkowane przez gruczoły pod wpływem stresu. Omawiane substancje stymulują syntezę endorfin – hormonów szczęścia. Rozawiny nie tylko poprawiają nastrój, ale również koncentrację. Ponadto, wpływają one korzystnie na pamięć, procesy poznawcze oraz percepcję.

Bezpieczeństwo stosowania rozawin

Rozawiny są w pełni bezpieczne dla organizmu i nie powodują uzależnienia. Naukowcy dowiedli, że rozawiny skutecznie aktywują syntezę ATP w mitochondriach mięśni szkieletowych oraz stymulują procesy regeneracji organizmu po wysiłku poprawiając pracę serca i układu krążenia. Rozawiny mają działanie antyoksydacyjne, podobne do flawonoidów. Polega ono na hamowaniu powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się oraz choroby cywilizacyjne.

Różeniec górski – źródło cennych rozawin

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea) jest byliną należącą do gruboszowatych, zaliczaną go arktyczno–alpejskich roślin. Występuje ona głównie na obszarze Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Można go spotkać głównie na obszarach wysokogórskich i w tundrze. Rolę surowca leczniczego pełnią korzenie i kłącza. Różeniec górski występuje w wielu odmianach. Zioło było wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej. Z jego właściwości korzystano w Rosji i krajach skandynawskich. Rozawiny zostały wykryte stosunkowo późno. W latach 70. sądzono, że za cenne właściwości różeńca górskiego odpowiada salidrozyd. Dopiero pod koniec lat 80. odkryto rozawiny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat różeńca górskiego? Sprawdź nasz artykuł: Różeniec górski

Rozawiny chronią serce

Rozawiny posiadają działanie kardioprotekcyjne polegające na ochronie serca przed stresem odpowiadającym za uszkodzenia. Poza tym, substancje obniżają poziom katecholamin oraz zmniejszają ich wydzielanie.

Przeciwwskazania do stosowania rozawin

Rozawiny mają bardzo niską toksyczność. Dawki zawarte w preparatach zwykle wynoszą w granicach 200–600 mg na dobę. Niemniej zbyt wysokie spożycie rozawin może spowodować nadmierne pobudzenie i stany lękowe. Dotychczas nie wykazano żadnych interakcji z lekami, niemniej odradza się stosowanie rozawin w okresie stosowania preparatów psychostymulujących.  

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCeniec_g%C3%B3rski
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/rozeniec-gorski-czyli-arktyczny-korzen-wlasciwosci-i-dzialanie-aa-gxhe-ByH8-XhSD.html
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2595,rodzaj-rhodiola-systematyka-sklad-chemiczny-dzialanie-i-zastosowanie-oraz-anal.html
  • http://annales.sum.edu.pl/archiwum_publikacje/2011_65_4_12.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: Średnia: ]