Lecytyna – źródło niezawodnej pamięci?

Lecytyna – źródło niezawodnej pamięci?Lecytyna ta nazwa pierwsza przychodzi do głowy, gdy zaczynają pojawiać się problemy z pamięcią czy koncentracją. Lecytyna podobno występuje w każdej komórce naszego organizmu, a jej niedobór łatwo można uzupełnić, preparaty z lecytyną znajdziemy w każdej aptece. Czy rzeczywiście lecytyna jest nam konieczna do życia?

Lecytyna z pewnością nie jest jednorodnym związkiem. Składa się na nią mieszanka fosfolipidów oraz innych substancji o charakterze tłuszczowym oraz choliny. Lecytynę znajdziemy w każdym żywym organizmie. Wchodzi w skład błon komórkowych i sprawia, że nasze komórki nerwowe sprawniej funkcjonują.

Lecytyna – źródła w pożywieniu

Z obecności lecytyny znane są żółtka jaj, z nich zresztą po raz pierwszy ją wyizolowano. Ale to nie jest jedyne źródło lecytyny. Znajdziemy ją również w roślinach: rzepaku, słoneczniku, orzechach, soi oraz w rybach morskich.

Lecytyna – rola w organizmie

Jest bardzo ważnym składnikiem mózgu i tkanki nerwowej, gdzie znajdziemy ją w osłonce mielinowej, która z kolei chroni komórki nerwowe. Lecytyna wspomaga proces neurogenezy, w którym powstają nowe komórki nerwowe oraz tworzą się nowe połączenia między komórkami.

Dlatego lecytyna poprawia funkcje poznawcze i procesy myślowe, pomaga zwalczyć stres związany z ograniczeniem tych procesów. Poleca się jej stosowanie seniorom, którzy skarżą się na zaburzenia pamięci. Chętnie sięgają po lecytynę również osoby pracujące umysłowo i uczące się.Jakie jeszcze ważne zadania ma lecytyna?

  • Bierze udział w procesach przemiany materii.
  • Obniża poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, a podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL.
  • Wchodzi w skład bariery ochronnej ścian żołądka oraz poprawia trawienie.
  • Wpływa na poprawę odporności organizmu.
  • Działa ochronnie na wątrobę, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
  • Wspiera powysiłkową regenerację organizmu.

Lecytyna w badaniach naukowych

Badania przeprowadzone w Japonii dają nadzieję na skuteczne leczenie chorób o podłożu neurologicznym właśnie przy pomocy lecytyny. W badaniach trwających 6 miesięcy wzięły udział trzy grupy osób w wieku 50 – 69 lat. Dwie grupy otrzymywały pochodną lecytyny – fosfatydyloserynę, trzecia grupa dostawała placebo. U osób, które przyjmowały lecytynę naukowcy odnotowali zwiększoną koncentrację i szybsze kojarzenie. Takiej poprawy nie zauważono u grupy przyjmującej placebo.

Kiedy nie można stosować lecytyny

Lecytyna dostępna w postaci suplementów diety to preparat bezpieczny. Generalnie po lecytynę nie powinny sięgać osoby, które mają na nią uczulenie. Nie zaleca się również jej stosowania dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Oczywiście nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Nie zapominajmy też o tym, że suplementy tylko uzupełniają zdrową i zbilansowaną dietę. Jadłospis, który poprawia pracę mózgu powinien przede wszystkim zawierać zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Dobrym źródłem tych związków są oleje roślinne, oliwa z oliwek, orzechy oraz różnokolorowe warzywa i owoce.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lecytyny
  • https://biotechnologia.pl/farmacja/lecytyna-cudowna-czasteczka,230
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]