Jaki wpływ na nasze zdrowie ma sen?

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma sen?

Sen jest dla nas bardzo ważny. To podczas niego nasze ciało, umysł i organizm się regeneruje. Nie bez powodu mówi się, że sen to najlepsze lekarstwo, czy kosmetyk.


MIND UP – PAMIĘĆ I KONCENTRACJA
Mind Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, którego składniki podnoszą Twoją koncentrację (ashwagandha) oraz wspomagają czujność i funkcje kognitywne (żeń szeń). Produkt wegański.Nasz mózg się regeneruje po ciężkim dniu pracy właśnie podczas tych kilku godzin snu. Podczas tego czasu naprawiają się uszkodzenia, organizm reguluje pracę układów, a mózg jest w stanie rozwiązać problemy, które w ciągu dnia dla nas były nie do zrobienia. Jaki jeszcze wpływ na nasz organizm ma sen? 

Sen błyskawicznie naprawia organizm 

Sen jest niezbędny dla naszego organizmu, ponieważ jest to jedyny tak długi czas, podczas którego wszystkie uszkodzenia, jakie utworzyły się w ciągu dnia zaczynają się regenerować. Największe zmiany zachodzą w naszym mózgu.

Według medycyny sen to jedynie wyłączenie funkcji ośrodkowego układu nerwowego oraz jego naprawa, jednak jedynie na poziomie fizycznym. Jest to jednak prosta definicja snu, która nie wykazuje jak tak naprawdę ważny jest ten czas dla każdego człowieka. Tak jak wcześniej już wspomnieliśmy sen rozpoczyna szereg procesów regeneracji, zwłaszcza w obrębie mózgu. Dochodzi tam do zmian na poziomie komórkowym i są to procesy czysto chemiczne.

Sen jest więc niezbędny dla zachowania zdrowia mózgu i umysłu. Poprawia on naszą zdolność do zapamiętywania oraz zwiększają się nasze zdolności umysłowe. Nie bez powodu lekarze zalecają więcej snu chorym pacjentom, a dzieci szczególnie w młodym wieku potrzebują więcej godzin sny niż dorośli. 

Sen dobry dla zdrowia psychicznego 

Wielu psychologów i specjalistów jest tego samego zdania. Sen jest najlepszym sposobem na nasze problemy. Jeśli mamy jakiś problem, który na jawie wydaje się nie do rozwiązania, to najlepiej się z nim przespać. Jedna noc wystarczy, by wymyślić sposób, jak sobie poradzić.

To w nocy najlepiej nam się myśli i najłatwiej nam to przychodzi. Podczas tych kilku godzin utrwalają się informacje, które ostatnio zdobiliśmy, więc poprawiają się nasze zdolności umysłowe. 

Sen chroni przed otyłością 

Nie wiele osób o tym wie, ale jakość i ilość snu wpływa na naszą masę ciała. Jeśli w ciągu dnia rytm snu zostanie zaburzony, to w naszym organizmie dojdzie do wielu zmian w układzie hormonalnym, który zacznie pobudzać wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne za uczucie głodu.

Wiele badań wykazało, że osoby, które źle sypiają częściej decydują się na jedzenie na mieście i najczęściej decydują się na jedzenie fast foodów. To negatywnie wpływa na pracę metabolizmu oraz przyczynia się do wzrostu masy tłuszczowej  naszego ciała.

Badania wykazują również, że osoby, które śpią mniej niż pięć godzin w ciągu doby znacznie częściej borykają się z takimi problemami jak nadwaga, czy otyłość. A wstrząsające jest również to, że częściej zapadają one na choroby układu krążenia oraz mają nadciśnienie.

Specjaliści są zdania, że niespokojny sen, czyli taki, który nie trwa ciągle, tylko przerywa się, może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Warto również pamiętać, że drzemka, która dla wielu osób jest złem, ma niesamowity wpływ na nasze zdrowie. Pozytywnie wpływa na pracę serca i łagodzi stres. 

Bibliografia:

  • https://www.medme.pl/artykuly/znaczenie-snu-dla-organizmu-czlowieka,35188.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/sen-blyskawiczna-regeneracja-ciala-i-psychiki-aa-CvoZ-FGos-XKtX.html
  • https://stronazdrowia.pl/jaki-wplyw-na-zdrowie-ma-drzemka-krotka-przerwa-na-sen-pobudza-lepiej-niz-kawa/ar/13911025
  • https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen
  • https://www.znanylekarz.pl/blog/jak-sen-wplywa-na-nasze-zdrowie/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]