Jak poprawić swoją pamięć?

Jak poprawić swoją pamięć?

Oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej diety, warto zadbać także o odpowiedni trening naszego mózgu. Nie trzeba poświęcać na to wiele czasu dziennie, ale istotna jest regularność, która jest kluczem do sukcesu. Nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dopływu energii, dlatego zadbaj o suplementację.

Odpowiednie oddychanie

Często zapominamy o tym, jak ważne jest odpowiednie oddychanie. Jest to proces mimowolny, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy nie dostarczać odpowiedniej ilości tlenu. Efektem jest zmęczenie i dekoncentracja. W ciągu dnia wygospodaruj sobie kilka minut na uregulowanie oddechu. Powietrze nabieraj powoli nosem, a następnie wypuść je ustami. Oddychanie przeponą pozwoli uniknąć zmęczenia, a tym samym wpłynie na szybsze zapamiętywanie.

Wyszukiwanie informacji

W ciągu dnia jak najczęściej pobudzaj mózg poprzez wyszukiwanie informacji. Jeśli rano czytasz prasówkę i nie rozumiesz jakiegoś hasła, wyszukaj odpowiedzi w sieci. Codzienne poszukiwania nie tylko pogłębią Twój zasób słownictwa, ale także sprawią, że uaktywnią się partie mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji. Efekt? Większa sprawność intelektualna.

Dieta na pamięć

Dieta ma niezwykle istotny wpływ na naszą zdolność zapamiętywania. Cennym źródłem energii dla mózgu są węglowodany – pieczywo razowe, kasze, płatki owsiane. By zapobiec spadkom glukozy we krwi, jedz regularnie co 3-4 godziny. Zadbaj także o białko w diecie, które jest budulcem mózgu, postaw na chude mięso lub twaróg. Ważne dla organizmu są również kwasy omega 3, które wspomagają pracę mózgu oraz zapobiegają schorzeniom układu nerwowego. Przynajmniej raz w tygodniu jedz ryby.

Ćwiczenia dla mózgu

W wolnej chwili postaw na ćwiczenia poprawiające stan pamięci. Może to być czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy prostych zadań matematycznych, gry typu scrabble bądź układanie puzzli. Na pamięć dobrze wpływa również gra w skojarzenia. Jeśli dostarczysz mózgowi dodatkowych bodźców, znacząco poprawisz jego funkcjonowanie.

Wyeliminowanie czynników rozpraszających

Wykonując konkretne zadanie, warto skupić się na celu, który chcemy osiągnąć. Kluczowe jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które odciągają naszą uwagę. Wyłącz telewizor, radio – nawet jeśli działają w tle. Jeśli masz możliwość, pracuj w pomieszczeniu, w którym panuje cisza, by nic nie odciągało Twojej uwagi. Szybciej wykonasz powierzone zadania i łatwiej oraz szybciej przyswoisz niezbędne informacje.

Bibliografia:

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a13840-Jak_poprawic_koncentracje_i_polepszyc_pamiec_Poznaj_10_skutecznych_sposobow
  • https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/jak-polepszyc-pamiec-porady-i-wskazowki,67456.html
  • https://psycholog-pisze.pl/jak-poprawic-pamiec/
  • https://www.focus.pl/artykul/zapamietane-w-emocjach
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Zostaw komentarz