Jak odżywianie wpływa na Twój mózg. Co mówią badania

Jak odżywianie wpływa na Twój mózg. Co mówią badania

Odżywianie odgrywa kluczową rolę nie tylko w zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym. W ostatnich latach rośnie liczba badań naukowych, które pokazują, jak dieta wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Niniejszy artykuł jest kompleksowym przeglądem najnowszych badań na temat wpływu odżywiania na zdrowie psychiczne. Dowiesz się, jakie składniki odżywcze są kluczowe dla poprawy funkcji poznawczych, jakie diety mogą zapobiegać depresji i jak zmiany w nawykach żywieniowych mogą wpływać na zdrowie umysłowe.

Jakie składniki odżywcze są kluczowe dla mózgu?

Polifenole: mniej znany, ale potężny składnik

Polifenole to związki roślinne, które znajdują się w owocach, warzywach, herbacie, kawie, czerwonym winie i czekoladzie. Mają one silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co może przynieść korzyści zdrowiu mózgu. Badania pokazują, że polifenole mogą poprawić funkcje poznawcze, chronić przed neurodegeneracją i poprawiać nastrój.

Jedno z badań wykazało, że osoby regularnie spożywające jagody bogate w polifenole, takie jak borówki, mają lepsze wyniki w testach pamięci i funkcji poznawczych [1]. Inne badania wskazują, że polifenole zawarte w kakao mogą poprawić przepływ krwi do mózgu, co z kolei może wspierać funkcje poznawcze i nastrój [2].

polifenowe, kakao, jagody

Jak włączyć polifenole do codziennej diety?

 1. Jagody: Dodaj garść jagód do porannej owsianki lub smoothie.
 2. Herbata: Zastąp jedną filiżankę kawy dziennie zieloną lub czarną herbatą.
 3. Kakao: Wybieraj ciemną czekoladę o wysokiej zawartości kakao (minimum 70%) jako zdrową przekąskę.
 4. Czerwone wino: Spożywaj czerwone wino z umiarem, np. kieliszek do kolacji kilka razy w tygodniu.

Wpływ diet na zdrowie psychiczne

Dieta bogata w polifenole

Dieta bogata w polifenole, takie jak dieta śródziemnomorska, jest związana z lepszym zdrowiem psychicznym i mniejszym ryzykiem depresji. Badania wskazują, że osoby stosujące taką dietę mają mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią i funkcji poznawczych [3].

Dieta zachodnia

Dieta zachodnia, charakteryzująca się wysokim spożyciem przetworzonej żywności, cukrów i tłuszczów nasyconych, jest związana z wyższym ryzykiem wystąpienia depresji i innych problemów zdrowia psychicznego. Badania wykazują, że osoby stosujące tę dietę mają większe ryzyko problemów z pamięcią i funkcjami poznawczymi [4].

Inne składniki wpływające pozytywnie na mózg

Kurkumina

Kurkuma, a zwłaszcza zawarta w niej kurkumina, jest znanym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Badania wskazują, że kurkumina może poprawić funkcje poznawcze i zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. W badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja kurkuminą poprawia pamięć i nastrój u osób starszych [5]. Kurkumina może również chronić przed uszkodzeniami mózgu wywołanymi stresem oksydacyjnym i zapaleniami.

Jak włączyć kurkuminę do codziennej diety?

 1. Dodawaj do potraw: Kurkuminę można dodawać do różnych potraw, takich jak curry, zupy czy duszone warzywa.
 2. Złote mleko: Popularny napój na bazie mleka (lub mleka roślinnego) z dodatkiem kurkumy, cynamonu, imbiru i miodu.
probiotyki

Probiotyki

Coraz więcej badań wskazuje na związek między zdrowiem jelit a zdrowiem psychicznym. Probiotyki, czyli „dobre” bakterie, mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie mózgu poprzez tzw. oś jelitowo-mózgową. Regularne spożywanie produktów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir, kiszona kapusta czy kimchi, może poprawić nastrój i funkcje poznawcze [6].

Jak włączyć probiotyki do codziennej diety?

 1. Fermentowane produkty: Regularnie spożywaj fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt i kefir.
 2. Kiszonki: Dodawaj do posiłków kiszoną kapustę, ogórki kiszone czy kimchi.

Jak łatwo wdrożyć zmiany w rutynę żywieniową?

Kroki do wprowadzenia polifenoli, kurkuminy i probiotyków do codziennej diety

 1. Planuj zakupy: Przygotuj listę zakupów, która zawiera produkty bogate w polifenole, kurkuminę i probiotyki.
 2. Zacznij od małych kroków: Nie zmieniaj całej diety naraz. Wprowadzaj jeden produkt na tydzień.
 3. Twórz rutynę: Ustal stałe pory dnia na spożywanie produktów, np. jagody do porannej owsianki, kurkumina w obiedzie, jogurt jako przekąska.
 4. Eksperymentuj z przepisami: Wyszukaj przepisy, które zawierają te składniki i eksperymentuj w kuchni. Możesz spróbować smoothie z jagodami i szpinakiem, sałatkę z kiszoną kapustą, czy curry z dodatkiem kurkumy.

Podsumowanie

Polifenole, kurkumina i probiotyki to mniej znane, ale niezwykle potężne składniki odżywcze, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie psychiczne. Wybór odpowiednich produktów i wprowadzenie ich do codziennej diety może poprawić nastrój, funkcje poznawcze i ogólne samopoczucie. Najnowsze badania podkreślają rolę tych składników w poprawie zdrowia psychicznego i zapobieganiu

Bibliografia:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2850944/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6217696/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2805706/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5851385/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]