Jak nie dać się stresowi, czyli sposoby na zmęczenie psychiczne

Jak nie dać się stresowi, czyli sposoby na zmęczenie psychicznePoprzez niesamowite tempo życia, nasza psychika jest poddawana prawdziwej próbie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ciężko pracuje nasz centralny układ nerwowy podczas napiętych dni w pracy, uczelni lub siłowni.

Niekiedy nasz organizm nie daje sobie rady z natłokiem obowiązków i wysyła nam znaki w postaci zmęczenia psychicznego. Niestety są to częste przypadki, których w pewnych okolicznościach nie da się uniknąć, jednak można je w łatwy sposób wyeliminować. Jakie są zatem sposoby na zmęczenie psychiczne? Jak radzić sobie z wewnętrznym wypaleniem? 

Postaw na aktywność

Nikomu nie trzeba uświadamiać, że aktywność fizyczna plus odpowiednia muzyka na treningu, to przepis na udany dzień. Wysiłek fizyczny to znane remedium na większość stanów depresyjnych, stresowych oraz zmęczenia i wypalenia zawodowego. Jak jest to możliwe, iż jest on taki skuteczny? Otóż podczas najmniejszego wysiłku fizycznego nasz mózg wydziela endorfiny, inaczej rzecz ujmując, są to hormony szczęścia.

Badania wykazują, iż większość osób regularnie uprawiających sport oraz dbających o to, co znajduje się na ich talerzu, statystycznie mniej narzeka na swoje życie i jest bardziej odporne na zmęczenie psychiczne. Oprócz endorfin podczas treningu wydzielane są również interleukiny, najbardziej, te, które są związane ze skurczem mięśni szkieletowych, czyli interleukina 6,8 oraz 15. Inaczej zwane cytokinami, będą odpowiadały za polepszenie odporności, zwiększenie metabolizmu oraz lepsze radzenie sobie ze stresem. Pamiętajcie, sport to zdrowie!

Zdrowie psychiczne na talerzu

To, co jemy, ma największe znaczenie jak będzie prosperował nasz umysł. To nie tylko witaminy, mikro i makroelementy oraz minerały, lecz również paliwo dla naszego mózgu.

Oprócz mózgu, tego, który napędza nasze myśli i koordynuje działanie naszego organizmu, istnieje pojęcie mózgu jelitowego. Im lepiej się odżywiamy, tym lepiej prosperuje nasza flora jelitowa. To, w jakiej kondycji się znajduje, będzie rzutowało na to, jak będziemy się czuć. Istnieje wiele udowodnionych klinicznie stanów dysfunkcji organizmu, których największym podłożem jest niedomaganie ze strony układu pokarmowego.Należy zachowywać w jedzeniu odpowiednie proporcje włókna pokarmowego (błonnika), który jest świetną pożywką dla pożytecznych szczepów bakterii. Będzie to wspomagało pracę naszego centralnego układu nerwowego oraz polepszało samopoczucie. 

Naturalny sposób na zmęczenie psychiczne

Istnieje wiele, naturalnych substancji polepszających pracę mózgu. Zmniejszają one uczucie zdenerwowania, zmęczenia oraz wpłyną pozytywnie na jakość snu. Ostatnimi czasy dużą uwagę zwróciła na siebie Ashwagandha, która zmniejsza oznaki stresu, zmęczenia i nerwowości. Przez co stosując ją, pozbywamy się niepotrzebnego napięcia i pomagamy swojemu układowi nerwowemu. Jest ona głównym składnikiem preparatu Mind Up, który pomaga nie tylko osiągnąć zwiększone możliwości umysłu, lecz i pozwoli na zmniejszenie zmęczenie podczas ciężkich chwil. 

10 Sposobów na radzenie sobie ze stresem. Praktyczne przykłady.

Poniżej znajdziesz 10 praktycznych kierunków, jakie można obrać w celu radzenia sobie ze stresem.

 1. Zarządzaj czasem i obowiązkami: Tworzenie listy zadań do wykonania oraz planowanie harmonogramów pozwala lepiej zorganizować czas i unikać uczucia przytłoczenia obowiązkami.
 2. Znajdź sposoby relaksu: Regularna praktyka medytacji lub jogi może pomóc w redukcji napięcia i stresu oraz poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.
 3. Dbaj o swoje ciało: Regularna aktywność fizyczna, jak np. jogging lub pływanie, może pomóc w redukcji poziomu kortyzolu, hormonu stresu, oraz poprawić nastrój i samopoczucie.
 4. Znajdź wsparcie społeczne: Podzielenie się swoimi problemami ze znajomymi lub rodziną może przynieść ulgę i wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach.
 5. Unikaj negatywnych myśli: Skupianie się na pozytywnych aspektach życia oraz szukanie rozwiązań zamiast koncentrowania się na problemach może pomóc zmniejszyć poziom stresu.
 6. Praktykuj samoopiekę: Znalezienie czasu na hobby, które sprawia nam przyjemność, lub wykonywanie codziennych aktywności relaksacyjnych, jak czytanie książki czy słuchanie ulubionej muzyki, może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
 7. Ucz się technik radzenia sobie ze stresem: Uczestnictwo w warsztatach lub szkoleniach dotyczących radzenia sobie ze stresem może pomóc w zdobyciu nowych umiejętności i strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
 8. Przyjmij perspektywę długoterminową: Patrzenie na problemy z perspektywy długoterminowej oraz koncentrowanie się na długoterminowych celach i wartościach może pomóc zmniejszyć poziom stresu związanego z krótkoterminowymi trudnościami.
 9. Ogranicz narażenie na stres: Unikanie sytuacji stresowych, jeśli to możliwe, lub zmiana podejścia do nich może pomóc ograniczyć negatywne skutki stresu na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
 10. Znajdź profesjonalną pomoc: W przypadku przewlekłego stresu lub trudności w radzeniu sobie z nim samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak psychologowie czy terapeuci, którzy mogą pomóc w znalezieniu skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem.

Pamiętaj, że każdy radzi sobie ze stresem na swój sposób, więc ważne jest eksperymentowanie i znalezienie strategii, która działa najlepiej dla Ciebie.

Bibliografia:

 • https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/9-sposobow-na-zmeczenie-co-robic-zeby-poradzic-sobie-z-wyczerpaniem-aa-KAWa-TfEd-A5Wh.html
 • https://kobietyimedycyna.pl/sposoby-na-zmeczenie/
 • https://www.medme.pl/artykuly/brakuje-ci-energii-sprawdz-jak-walczyc-z-przemeczeniem,66719.html
 • https://www.doz.pl/czytelnia/a1737-W_jaki_sposob_jedzenie_wplywa_na_zmeczenie
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz