Dlaczego mam problemy z koncentracją i skupieniem?

Dlaczego mam problemy z koncentracją i skupieniem?

By zachować zdrowie mentalne, należy wyeliminować rzeczy, które źle wpływają na koncentrację. Jeśli często łapiesz się na tym, że trudno jest Ci się skupić na danym zadaniu, nauce, czytaniu książki – sprawdź, dlaczego się dekoncentrujesz i jak to naprawić.


MIND UP – PAMIĘĆ I KONCENTRACJA
Mind Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, którego składniki podnoszą Twoją koncentrację (ashwagandha) oraz wspomagają czujność i funkcje kognitywne (żeń szeń). Produkt wegański.Stres a koncentracja

Stres jest jedną z głównych przyczyn dekoncentracji. Podczas sytuacji stresowych, organizm uwalnia związek nazywany kortyzolem. Niekiedy sytuacje stresowe działają na nas motywująco i o ile są to niewielkie czynniki stresogenne, nie ma powodów do obaw.

Problem pojawia się wtedy, gdy organizm jest nieustająco w stanie stresu. Należy zadbać o to, by więcej czasu przeznaczać na odpoczynek oraz sen. Wybierz swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu – czytanie książek, słuchanie muzyki, spacer – i przeznacz na niego określoną ilość czasu dziennie.

Nadmierny hałas

Przed rozpoczęciem pracy czy nauki, należy odpowiednio przygotować miejsce. Wyłącz telewizor, radio, które rozpraszają uwagę. Są osoby, którym przeszkadza nawet najmniejszy hałas, jak rozmowy pracowników czy współlokatorów. W tym przypadku należy wybrać ciche miejsce i wykonywać zadania w samotności. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto rozważyć użycie zatyczek do uszu lub włączenie muzyki na słuchawkach (o ile ta nie działa dekoncentrująco).

Zanieczyszczenia powietrza

Szczególnie groźne są te zanieczyszczenia powietrza, które powstają w procesie spalania paliw stałych przez pojazdy samochodowe oraz powstające przy spalaniu tytoniu czy węgla opałowego.

Badania naukowe udowadniają, że zanieczyszczenia mogą wpływać na obniżenie sprawności umysłowej czy pogorszenie zdolności pamięci. Niestety, w tym przypadku mamy ograniczone pola manewru, ponieważ jesteśmy zależni od uwarunkowania środowiska. Pomocne mogą okazać się maski antysmogowe oraz oczyszczacze powietrza.

Nieodpowiednia dieta

Dieta ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o sprawność naszego umysłu. By poprawić pracę mózgu, warto spożywać orzechy, brokuły, gorzką czekoladę, awokado, jabłka czy pełne ziarna zbóż. Pomocne mogą okazać się także suplementy diety zawierające ekstrakt z korzenia żeń-szenia koreańskiego, ashwagandhy czy korzenia różeńca górskiego.

Bałagan

Zanim zaczniemy realizować ważne zadania, należy zadbać o porządek na biurku czy w materiałach. Chaos sprzyja dekoncentracji. Istotne jest także zadbanie o odpowiednie oświetlenie oraz temperaturę powietrza. Zbyt ciemne pomieszczenie oraz wysoka temperatura mogą powodować uczucie senności.

Bibliografia:

  • https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/problemy-z-koncentracja-przyczyny,67393.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/add-zaburzenia-koncentracji-uwagi-objawy-i-leczenie-aa-DZP4-1q85-8aoZ.html
  • https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/problemy-z-koncentracja-1461236000/
  • https://stronazdrowia.pl/problemy-z-koncentracja-przyczyny-u-dzieci-i-doroslych-jak-rozpoznac-add-sposoby-na-brak-koncentracji-i-poprawienie-pamieci/ar/c14-14056215
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 5 Średnia: 4.8]