Co niekorzystnie wpływa na pamięć?

Co niekorzystnie wpływa na pamięć?Nasz umysł jest potężną maszyną, która pomogła nam znaleźć się w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy. Jest naszą największą bronią. Za jego sprawą możemy nazywać się istotami myślącymi. W całej tej wspaniałości posiada on jedną największą wadę, jest niezwykle delikatny.

Jest wiele symptomów pogorszonej kondycji naszego umysłu. Jedną z nich jest zmniejszenie możliwości zapamiętywania. Spośród wielu rzeczy, które szkodzą na pamięć, przedstawiamy pięć, od których warto trzymać się z daleka, jeżeli zależy Ci na kondycji twojego “osobistego komputera”.

Negatywny wpływ alkoholu

Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego działa degradująco na cały, nasz organizm. Największe zniszczenie jednak zachodzi w mózgu, gdzie alkohol będzie działał bezpośrednio na korę mózgową, układ limbiczny i móżdżek.

Oprócz samej obecności etanolu we krwi zniszczenia będą zależne od jego stężenia. Im będzie ono większe i im dłużej będzie w naszym organizmie, tym więcej ośrodków będzie zaatakowanych i zniszczenia będą rozleglejsze. Substancja ta zaburza działanie poszczególnych ośrodków w układzie nerwowym, poprzez wpływ na aktywność receptorów i modyfikowanie stężenia neuroprzekaźników.

Zbyt częste picie alkoholu etylowego prowadzi do zespołu Korsakowa, charakteryzującego się m.in. daleko idącymi zanikami pamięci.

Niewystarczająca ilość snu

Zbyt mała ilość wypoczynku, to coś, czego szczególnie nie lubi nasz mózg. Podczas wytężonej pracy w ciągu dnia, korzystamy z pewnej puli neurotransmiterów, która podczas snu jest odbudowywana. Zapewnia to odpowiednie ich stężenie i poprawną pracę naszego umysłu.

Co niekorzystnie wpływa na pamięć?

Jeżeli nie dajemy wystarczającej ilości czasu na ich syntezę i odbudowę, biochemia naszego mózgu się zmienia, co przejawia się zmęczeniem, rozdrażnieniem, zmniejszeniem jakości pamięci.

Im dłużej utrzymywany jest stan niewyspania się, tym większe spustoszenie będzie on powodował. Dzieje się tak poprzez wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, którego działanie będzie prowadziło do zmian w naszych nastrojach i mózgu.

W skrajnych przypadkach może dochodzić do napadów agresji, depresji i zatracenia kontaktu z rzeczywistością.Wpływ nikotyny na pamięć

Istnieje bardzo trafne spostrzeżenie, że to, co szkodzi Twojemu sercu, działa negatywnie na Twój mózg. Jest to prawda, również w przypadku palenia papierosów.

Nikotyna, która jest substancją najbardziej szkodliwą w tym nałogu, powoduje zmniejszenie średnicy naczyń krwionośnych w mózgu. Powoduje to zmniejszenie dostępu tlenu i substancji odżywczych w tym organie, co prowadzi do jego powolnej degeneracji, przejawiającej się poprzez zmniejszenie pamięci, inteligencji oraz koncentracji.

Z kolei tlenek węgla, który dostaje się do naszej krwi wraz z każdym wypalonym papierosem, utrudnia hemoglobinie wiązanie się z cząsteczkami tlenu, co powoduje niedotlenienie mózgu.

Rutyna

Biologiczna obserwacja, która twierdzi, że nieużywany organ zanika, dotyczy również pamięci. Nie służy jej powtarzanie tych samych czynności codziennie, przez długi czas. Brak nowych zainteresowań, znajomości działają niekorzystnie na naszą pamięć i zdolności mózgu.

Potrzeba rozwijania swoich horyzontów jest fizjologicznie wytłumaczona, poprzez dobroczynny wpływ na nasz umysł. Warto sięgnąć w takim razie po książki lub sięgnąć po łamigłówki. Ważne jest również, aby umysł mógł znaleźć się w innej rzeczywistości i otoczeniu. Przez to zaleca się częste wycieczki oraz zawieranie nowych znajomości, jako metoda trzymania w formie naszego umysłu.

Brak odpowiedniej diety

Łatwo się domyślić, że bez odpowiedniego “paliwa” nasz umysł nie będzie odpowiednio pracował. Dieta uboga w składniki odżywcze, witaminy, zwłaszcza z grupy B, złe proporcje tłuszczy i znaczne ilości cukru, będą powoli niszczyły nasz umysł.

Co niekorzystnie wpływa na pamięć?

Cukier i modyfikowane tłuszcze będą najgroźniejsze dla naszego układu nerwowego, ponieważ powodują miażdżycę, która zmniejsza ilość dostarczanej krwi do mózgu oraz będzie powodowała zwiększenie się ciśnienia śródczaszkowego. W konsekwencji niedożywienia i niedotlenienia, nasze umysły będą gorzej pobierały i przechowywały informacje.

Bibliografia:

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a13170-Czy_dieta_ma_wplyw_na_pamiec_i_koncentracje
  • http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Naukowcy-stres-negatywnie-wplywa-na-pamiec,142883,11.html
  • http://swiatlekarza.pl/co-lubi-mozg-czyli-zapomniane-problemy-z-pamiecia/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 0 Średnia: 0]


Zostaw komentarz