Ashwagandha i maca – na niedoczynność tarczycy?

Ashwagandha i maca – na niedoczynność tarczycy?Co mają wspólnego ashwagandha i maca? Oprócz właściwości adaptogennych obie te rośliny regulują gospodarkę hormonalną i wpływają na funkcjonowanie tarczycy. Ashwagandha czy maca? Czego możemy spodziewać się po tych roślinach?

Co kryje w sobie maca?

Różnie ją nazywamy, w literaturze funkcjonuje jako maka, korzeń maki, żeń-szeń peruwiański. Maca (Lepidium meyenii) naturalnie występuje w Andach, od wieków jej właściwości zdrowotne i odżywcze doceniają mieszkańcy Peru. Maca oprócz wpływu na zdrowie na stałe gości w peruwiańskiej kuchni, jako źródło dobrej jakości białka. Ma specyficzny, pikantny smak, często stosuje się ją jako dodatek do potraw. A właściwości lecznicze? Podobnie jak ashwagandha, maca adaptuje organizm do zmiennego środowiska zewnętrznego, dodaje energii, zwalcza stres, poprawia również libido, steruje hormonami, a nawet może wspomóc leczenie bezpłodności. Przez mieszkańców Peru uznawana jest za niezawodny środek na poprawę libido. Obecnie wiemy, że swoje właściwości maca zawdzięcza substancjom aktywnym, takim jak: taniny, saponiny, fitosterole, flawonoidy, antocyjany, karotenoidy, glukozynolany, alkaloidy, katechiny, izotiocyjaniany, amidy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (beta-sitosterol, kampesterol, stigmasterol), pełno w niej również witamin (B1 , B2 , C, E) i pierwiastków (wapń, magnez, potas, miedź).

Maca – właściwości terapeutyczne

Dzięki obecności glukozynolanów i antyoksydantów coraz częściej mówi się o antynowotworowych właściwościach macy. Z pewnością maca ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, co zapobiega stresowi oksydacyjnemu i działa ochronnie na komórki organizmu. Związki zawarte w macy poprawiają również wygląd cery i pomagają na dłużej zachować młody wygląd. Z kolei dzięki obecności fitohormonów maca wpływa normalizująco na gospodarkę hormonalną organizmu (również u mężczyzn). Oprócz tego, maca korzystnie wpływa na łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą. Podobnie jak ashwagandha, maca poprawia funkcje poznawcze i zdolność do uczenia się i zapamiętywania. Łagodzi również stany depresyjne. Ponieważ maca wpływa na gospodarkę hormonalną, zaleca się ją również u osób z niedoczynnością tarczycy. Ponadto maca zawiera też jod, który jest konieczny, by tarczyca funkcjonowała prawidłowo.Ashwagandha a tarczyca

Ashwaganda, podobnie jak maca, ma wiele właściwości zdrowotnych. Wpływa też na gospodarkę hormonalną, szczególnie na prawidłową pracę tarczycy. Zaleca się ją w niedoczynności tarczycy. Nad jej wpływem na funkcjonowanie tarczycy od dawna trwają badania naukowe. Wyniki jednego z nich opublikowano w 2018 roku. Było to badanie nad bezpieczeństwem i skutecznością stosowania ashwagandhy u osób z niedoczynnością tarczycy. Osoby badane przez 8 tygodni otrzymywały ekstrakt z korzenia ashwagandhy, w badaniu brała też udział kontrolna grupa placebo. U pacjentów, którzy otrzymywali ashwagandhę zauważono normalizację wskaźników tarczycy.

Ashwagandha czy maca?

Zarówno ashwagandha, jak i maca to adaptogeny, które normalizują pracę całego organizmu. Działają antyoksydacyjnie, pomagają walczyć z depresją, stresem i efektami starzenia się organizmu. Kolejną cechą wspólną dla ashwagandhy i macy jest ich zastosowanie w leczeniu niedoczynności tarczycy. Tak samo na oba te adaptogeny powinni uważać chorzy na nadczynność tarczycy. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy lub macy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  • Grdeń M., Gramza-Michałowska A., Maca (lepidium meyenii) – właściwości prozdrowotne, https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_11_3.pdf (dostęp: 09.08.2020).
  • Kantorski B., MACA – właściwości i zastosowanie, Food Forum, nr 4(26)/2018.
  • Obidoska U., Sadowska A., Rośliny o działaniu adaptogennym, https://docplayer.pl/32440876-Rosliny-o-dzialaniu-adaptogennym.html (dostęp: 10.08.2020).
  • Salamonowicz-Gustaw J., Ashwagandha – naturalna moc w leczeniu Hashimoto, Food Forum, kwiecień-maj 2019, Nr 2(30)/2019.
  • https://www.ajwendieta.pl/wp-content/uploads/2017/08/maca-pdf-2.pdf
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 4.8]