Sposoby na przesilenie wiosenne

Sposoby na przesilenie wiosenne

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wiosnę. Tylko, że jak nadchodzi marzec lub kwiecień to zamiast lepiej – czujemy się gorzej. Zmęczenie, ciągła senność i powracające przeziębienie, to stan w którym wiele osób wita wiosnę. Winnym tego stanu jest przesilenie wiosenne. Na szczęście można się na nie przygotować.

Dlaczego na wiosnę czujemy się gorzej?

Dlaczego wraz ze zmianą pogody człowiek czuje się gorzej? Powód jest prosty, jesteśmy po prostu wrażliwi na zmiany warunków atmosferycznych. Okres, w którym pogoda zmienia się z zimowej na wiosenną obfituje w zmiany ciśnienia i wilgotności powietrza. Na przemian występują opady śniegu, deszczu, po których pojawia się słońce. Swoje dokłada też temperatura, która jednego dnia jest „na minusie”, a drugiego – bardziej przypomina lato. Do tego zaczyna się okres kwitnienia roślin, co powoduje, że uśpione przez zimę alergie dają o sobie znać. W organizmie waha się również poziom hormonów (melatonina, serotonina). Nic dziwnego, że organizm reaguje negatywnie na taką huśtawkę, pojawiają się choroby układu oddechowego, problemy ze snem i koncentracją, zły nastrój.

Oczywiście, każdy organizm jest inny i dlatego niektórzy z nas nie zauważają żadnego „przesilenia”, a innym daje się mocno we znaki. Złe samopoczucie, zanim organizm przyzwyczai się do nowej pory roku, może trwać nawet 4 tygodnie. Dlatego dobrze jest się do niego przygotować.

Przesilenie wiosenne to nie jest choroba

Nie leczymy choroby o nazwie „przesilenie wiosenne”, to stan przejściowy, po którym wraca się do normalnego funkcjonowania. To, że czasami daje się nam we znaki, często bierze początek w zimowej diecie. Nasz jadłospis w zimie jest ubogi w witaminy i składniki mineralne. Obfituje za to w składniki takie, jak tłuszcze i węglowodany, ograniczona jest też aktywność fizyczna, dlatego też w zimie u wielu z nas pojawiają się nadprogramowe kilogramy. A niedobory witamin i minerałów mogą powodować to, że częściej się przeziębiamy, mamy problemy ze snem i koncentracją uwagi; dokucza nam zmęczenie i rozdrażnienie.

Przesilenie wiosenne, jak sobie z nim radzić?

  • Zadbaj o urozmaiconą dietę, bogatą w pierwiastki jak: cynk, magnez, wapń, żelazo, potas; nie zapominaj też o witaminach: D, C, E, A i z grupy B. Wpływają one na odporność, pracę układu nerwowego, samopoczucie.
  • Dzień zaczynaj od śniadania, nie bez powodu nazywa się go najważniejszym posiłkiem dnia, pożywnie śniadanie daje siłę na cały dzień.
  • Nie przejadaj się na noc, ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem; to poprawi komfort snu.
  • Zadbaj o 7-8 godzin zdrowego snu, to pomoże Ci zregenerować siły.
  • Wyjdź na spacer; specjaliści radzą by nie przemęczać organizmu podczas pierwszych tygodni wiosny. Jeżeli zima upłynęła Ci na kanapie, to lepiej jest zacząć aktywność fizyczną delikatnie, właśnie od spaceru, jazdy na rowerze, truchtu. Ważne jest dotlenie organizmu i wyjście na słońce.

Jak widać, chociaż nie ma jednego leku na przesilenie wiosenne, to można złagodzić jego niekorzystny wpływ na organizm. I cieszyć się wiosną.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Grinday C from Organic Acerola Extract - suplementy diety

  • Bio witamina C z organicznego ekstraktu z aceroli.
  • Certyfikat produkcji ekologicznej Euroliść PL-EKO-04.
  • Zawartość witaminy C potwierdzona badaniami laboratoryjnymi.
  • Produkt w 100% ekologiczny, organiczny, wegański.
  • Czysty skład, bez barwników i wypełniaczy. 

Zostaw komentarz