Witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny)

Witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny)Witamina B6, zwana inaczej pirydoksyną, jest dodawana do suplementów diety w różnych formach, m.in. w formie chlorowodorku pirydoksyny.
Witamina B6 jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie potrzebnym do produkcji około 50 enzymów, które aktywnie uczestniczą w procesach metabolicznych. Nie możesz sobie zaszkodzić zażywając ją zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając zalecanej dziennej dawki.

B6 poprawia metabolizm

Pirydoksyna odgrywa bardzo ważną rolę w przemianach aminokwasów – jest ona niezbędna do przekształcenia tryptofanu w niacynę, czyli witaminę PP. Witamina B6 uczestniczy w przemianach tłuszczów i węglowodanów oraz hormonów stymulujących układ nerwowy (serotoniny, adrenaliny).

Przeciwdziała depresji

Witamina B6 jest niezbędna do zachowania zdrowia układu nerwowego. Serotonina jest hormonem wpływającym na samopoczucie. Niedobór serotoniny jest jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju depresji.

Wspomaga odchudzanie

Suplementy z witaminą B6 wspomagają odchudzanie. Bierze ona udział bowiem w przemianach tłuszczów i białek. Uczestniczy w przekształcaniu kwasu linolowego w kwas arachidonowy. Pirydoksyna bierze udział w syntezie glikogenu oraz jego przemianach w glukozę potrzebną do produkcji energii.

Wspiera układ krwiotwórczy

Układ krwiotwórczy jest odpowiedzialny za wytwarzanie czerwonych krwinek i innych elementów morfotycznych krwi. Erytrocyty zawierają w sobie hemoglobinę – nadaje im czerwony kolor i pełni rolę nośnika tlenu. Kiedy w organizmie jest za mało witaminy B6 dochodzi do zaburzeń syntezy hemoglobiny. W krwi jest jej za mało, przez co rozwija się groźna niedokrwistość.Wpływ witaminy B6 na urodę

Witamina B6 jest niezbędna do zachowania zdrowych włosów i utrzymania skóry w dobrej kondycji. Kiedy w organizmie zaczyna brakować pirydoksyny pojawiają się zmiany skórne, podrażnienia i nadmierna suchość skóry. Osoby z niedoborem witaminy B6 mają skłonność do zajadów. Cierpią na tym również włosy, które stają się bardziej łamliwe i zaczynają wypadać.

Objawy niedoboru witaminy B6

Pirydoksyna jest przekształcana w aktywną formę za sprawą flory bakteryjnej jelit. Niedobór witaminy B6 powoduje, że białka, komórki odpornościowe i hemoglobina nie mogą być optymalnie wykorzystane. Niedobór witaminy B6 może objawiać się nadpobudliwością nerwową, drętwieniem rąk i niedokrwistością.

Źródła witaminy B6

Do naturalnych źródeł witaminy B6 należy zaliczyć drożdże, kiełki pszenicy, otręby pszenne, orzechy i nasiona roślin strączkowych. Znajduje się ona także w niektórych produktach zwierzęcego pochodzenia, zwłaszcza w wieprzowinie, jajach i mleku.

Zapotrzebowanie na witaminę B6

Zapotrzebowanie na witaminę B6 jest tym wyższe, im wyższe jest spożycie białka. U dorosłych zapotrzebowanie na pirydoksynę wynosi w granicach 2 – 2,4 mg. Wchłanianie witaminy B6 może zostać zaburzone przez spożywanie leków i alkoholu.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_B6
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,witamina-b6—wlasciwosci,artykul,1726949.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/witamina-b6-pirydoksyna-za-co-odpowiada-w-jakich-produktach-wystepuje-aa-1CEQ-yAZ7-RkZb.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pirydoksyna
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz