Winian L – karnityny (l–karnityna)

Winian L – karnityny (l–karnityna)Winian L–karnityny to forma tego związku stosowana w suplementach diety. L–karnityna należy do aminokwasów, które naturalnie występują w pożywieniu i w ludzkim organizmie. Jej podstawowym zadaniem jest transportowanie cząsteczek tłuszczu i długołańcuchowch kwasów tłuszczowych do komórek organizmu, a dokładniej mówiąc – do mitochondriów. W pewnym zakresie jest ona zatem odpowiedzialna za prawidłowe procesy spalania. L – karnityna jest niezbędna do produkcji energii z tłuszczów.

Skąd się bierze l–karnityna?

L–karnityna jest syntetyzowana z aminokwasów będących prekursorami lizyny i metioniny. Do produkcji tego aminokwasu potrzebne są także żelazo, witamina C, B3 i B6. Niestety nie jest możliwe wyprodukowanie odpowiedniej dawki l–karnityny – trzeba dostarczyć ją organizmowi w postaci pożywienia lub preparatu. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik jest bardzo indywidualną kwestią. L–karnityna jako składnik mięśni i narządów wewnętrznych, w tym serca. Jednym wystarczy 500 mg l–karnityny, inni potrzebują nawet do 2000 mg. Głównym czynnikiem wpływającym na zapotrzebowanie na ten aminokwas jest poziom aktywności fizycznej. Niemałe znaczenie ma też wiek konsumenta. Co do zasady, suplementowanie l–karnityny nie jest zalecane osobom poniżej 18. roku życia. 

Aminokwas i antyoksydant w jednym

L–karnityna jest opisywana głównie jako aminokwas. Niemniej pełni ona również funkcję antyoksydantu. L–karnityna wpływa na kondycję tlenową, wytrzymałość i regenerację po intensywnej aktywności fizycznej. Ten aminokwas korzystnie wpływa także na przebieg treningu zapobiegając przedwczesnemu zmęczeniu podczas aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie na ten aminokwas można pokrywać na dwa sposoby – poprzez spożywanie suplementów diety bogatych w l-karnitynę albo pożywienia, które ją zawiera. Najwięcej znajduje się jej w czerwonym mięsie, drobiu, rybach i mleku. 

L–karnityna wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Nazwanie l–karnityny spalaczem tłuszczu byłoby dużym błędem. Ten aminokwas nie wspomaga lipolizy, ale zwiększa efektywność przemiany materiału energetycznego w energię – odpowiada za jego transport. Optymalne korzyści ze stosowania l–karnityny w formie suplementu diety można uzyskać wtedy, gdy połączy się regularną aktywność fizyczną ze zbilansowaną dietą o nieco obniżonej kaloryczności. W zakresie diety l–karnityna także się okaże się przydatna, ponieważ zmniejsza ona uczucie głodu ułatwiając zmniejszenie porcji posiłków.

Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą również, że omawiany aminokwas prowadzi do obniżenia poziomu lipidów we krwi, co ma z kolei korzystny wpływ ogólnie na stan zdrowia. Obecnie coraz częściej l–karnitynę łączy się w jednym preparacie z substancjami o działaniu termogenicznym, które z kolei wpływają korzystnie na lipolizę – pomagają zainicjować proces spalania tłuszczu. Takie połączenie sprawia, że efekty suplementacji są bardzo satysfakcjonujące.L–karnityna jako witamina

O l – karnitynie mówiliśmy już jako o aminokwasie i przeciwutleniaczu. Jej trzecie oblicze to witamina BT. Obecnie nazwa ta ma znaczenie jedynie historyczne. Została ona nadana temu aminokwasowi przez naukowców w 1905 r., którzy dokonali jej odkrycia. Wykryto ją w mięsie, stąd też drugie określenie – karnityna (łac. carnis – mięso). Obecnie wiemy, że nie jest to witamina, ale substancja witamino – pochodna, która występuje jako:

  • d–karnityna,
  • l–karnityna.

Dlaczego w suplementach diety wykorzystuje się tylko tę drugą formę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: d–karnityna to postać nieaktywna. L–karnityna jest aktywna i lewoskrętna. Według naukowców w organizmie człowieka znajduje się około 20 – 25 g tego aminokwasu. Około 25% zapotrzebowania na l – karnitynę jest pokrywane przez sam organizm. Pozostała część powinna być dostarczona w formie pożywienia, co w praktyce z reguły nie jest możliwe w dzisiejszych czasach. Szczególnie trudne jest to w przypadku wegetarian – pokarm roślinny zawiera niewielkie ilości l – karnityny.

Deficyt l–karnityny daje się we znaki

Z reguły pierwsze symptomy niedoboru l–karnityny są bardzo niepozorne i mają związek z lekkim  obniżeniem sprawności fizycznej i intelektualnej. W miarę pogłębiania się problemu, objawy nasilają się. Wystarczy niewielki wysiłek fizyczny, żeby pojawiło się znaczne zmęczenie i wyczerpanie. Utrzymujący się niedobór l–karnityny prowadzi do podwyższenia się poziomu lipidów w organizmie.

L–karnityna na dobrym poziomie

Według wyników badań przeprowadzonych w 2000r. przez zespół naukowców z Uniwersytetu Lipskiego, l–karnityna prowadzi do zwiększenia tempa spalania kwasów tłuszczowych uwolnionych z komórek tłuszczowych (adipocytów) nawet o 70%. W świetle aktualnej wiedzy ten aminokwas poprawia też wytrzymałość mięśni i wydolność tlenową organizmu, a przy tym ogranicza rozpad włókien mięśniowych, czyli zmniejsza katabolizm. L–karnityna wiąże metale ciężkie i działa przeciwutleniająco, wspierając detoksykację organizmu.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 5 Średnia: 4]


Zostaw komentarz