Top 10 mitów o odchudzaniu

Top 10 mitów o odchudzaniuWokół odchudzania narosło sporo mitów. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy, które się z nimi wiążą.

Proces odchudzania nie jest prosty, ani też nie można go na siłę upraszczać. Niektórzy popełniają szereg błędów, które oddalają ich od celu. Do najczęstszych pułapek należy unikanie pewnych produktów, zajadanie się niektórymi produktami i unikanie posiłków.

1. Kolacja przed 18.00

Modelowy jadłospis składa się z 3 głównych posiłków i dwóch mniejszych, choć coraz częściej mówi się o tym, że należy zjadać 5 małych posiłków w ciągu dnia, żeby utrzymać tempo metabolizmu na najwyższym poziomie. Bez względu na to, który wybierzesz wariant, ostatni z posiłków zjadaj na ok. 2 – 3 godziny przed snem. Pamiętaj, że limit 18.00 jest błędny, zwłaszcza w przypadku osób, które chodzą spać o późnej porze.

2. Wystarczy 15 minut ćwiczeń dziennie

Jeżeli chcesz wymodelować brzuch, uda, albo inne określone partie ciała, to rzeczywiście 15 minut dziennie intensywnych ćwiczeń powinno wystarczyć. Efekty nie pojawią się prędko, ale przy prawidłowej diecie zostaną osiągnięte. W przypadku, gdy celem jest także schudnięcie, konieczne będzie zwiększenie czasu ćwiczeń, do około 45 – 60 minut. Jedynie ćwiczenia aerobowe i interwałowe dają wyraźny efekt w postaci zredukowania tkanki tłuszczowej.

3. Owoce możesz jeść do woli

Kolejną pułapką dla osób odchudzających się są owoce – jabłka i owoce cytrusowe mają dużo błonnika, więc nie zjesz ich zbyt dużo. Mogą one nawet wspomóc proces odchudzania jako zdrowsze zamienniki słodyczy. Pamiętaj jednak, że większość owoców spożywana w nadmiarze (tj. w ilości większej niż 2 porcje dziennie) mogą utrudnić odchudzanie. Zawierają one fruktozę – cukier prosty, który w nadmiarze będzie odkładał się w postaci tkanki tłuszczowej.

4. Ziemniaki i makaron są tuczące

Wbrew pozorom ziemniaków i makaronu nie zjesz za dużo. Nie mają one także tak dużo kalorii, co na przykład większość sosów, które do nich dodajemy. To właśnie dodatki sprawiają, że ziemniaczane lub makaronowe dania są tuczące. Same ziemniaki i makaron (zwłaszcza przyrządzony „al dente”) nie powodują takich konsekwencji.5. Unikanie posiłków pomaga schudnąć

Niektórzy zapewne nie zgodzą się z tym, że unikanie posiłków pomaga schudnąć. Są osoby o tak silnej woli i tak słabym apetycie, że dwa posiłki w ciągu dnia zdecydowanie im wystarczą. Jeżeli nie należysz do ich grona unikanie posiłków zdecydowanie utrudni ci odchudzanie – zbyt duże przerwy między posiłkami spowodowane omijaniem II śniadania, podwieczorka, czy kolacji prowadzi do napadów wilczego głodu.

6. Skłonność do tycia decyduje o sylwetce

Skłonność do tycia może być dziedziczona, co potwierdzają badania naukowe. Niemniej żadne z badań nie wskazuje czynników genetycznych jako głównych czynników decydujących o masie ciała. Jeżeli dieta jest niezbilansowana, a aktywność fizyczna utrzymuje się na niskim poziomie, skłonności do tycia mogą doprowadzić do tego, że tempo przybierania na wadze będzie nieco wyższe. Niemniej w przypadku stosowania zbilansowanej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej, genetyczna skłonność do tycia nie ma żadnego znaczenia.

7. Produkty light nie wymagają ograniczania

Produkty light są postrzegane jako niskokaloryczne, a niekiedy wręcz „wspomagające odchudzanie”. Tymczasem, produkty light są zazwyczaj niskotłuszczowe. Nie zawsze idzie to w parze z obniżeniem kaloryczności. Produkt light zawiera zwykle dużo cukru – np. syrop glukozowo – fruktozowy. Dlatego też lepiej podchodzić do nich ostrożnie i spożywać z umiarem.

8. Z diety należy wyeliminować wszystkie tłuszcze

Tłuszcz można podzielić na dwie grupy – tłuszcze NNKT oraz tłuszcze nasycone. Podczas gdy tłuszcze nasycone są szkodliwe dla zdrowia i sylwetki, tłuszcze NNKT są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Źródłem tłuszczów NNKT (np. kwasów omega 3, omega 6) są głównie ryby, oleje roślinne, orzechy i nasiona. Pamiętaj o wprowadzeniu ich do jadłospisu.

9. Węglowodany trzeba ograniczyć

Węglowodany wymagają ograniczenia na diecie, ale nie wszystkie. W pożywieniu znajdują się dwa rodzaje cukrów – cukry proste i cukry złożone. Cukry proste charakteryzują się tym, że powodują w bardzo szybkim czasie wzrost poziomu glukozy we krwi i równie gwałtowny spadek cukru. W efekcie krótko po spożyciu posiłku mamy ochotę na podjadanie. Cukry złożone są natomiast potrzebne organizmowi jako dobre paliwo dla mięśni i ogólnie – dla organizmu. Złożone cukry wolniej ulegają rozkładowi, dzięki czemu uczucie sytości utrzymuje się dłużej. Węglowodany złożone są połączone z

10. Sama dieta wystarczy

Przekonanie o tym, że wystarczy dbać o dietę, żeby pozbyć się znacznej nadwagi i otyłości, jest błędne. Proces odchudzania opiera się na trzech filarach – diecie, aktywności fizycznej i motywacji. Tylko wtedy cel może zostać osiągnięty. W przypadku modelowania sylwetki przy prawidłowej masie ciała również konieczne jest połączenie wymienionych wyżej elementów.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 0 Średnia: 0]


Zostaw komentarz