Synefryna wykazuje wielokierunkowe działanie korzystnie wpływające na proces odchudzania.

Synefryna wykazuje wielokierunkowe działanie korzystnie wpływające na proces odchudzania.Synefryna ma wiele właściwości, w tym właściwości pobudzające, zmniejszające apetyt, wspierające wydatkowanie energii (potocznie – spalanie kalorii). Synefryna nie jest zakazanym środkiem w porównaniu z efedryną i pseudoefedryną. W odróżnieniu od tych substancji pozyskuje się ją z rośliny, a dokładniej mówiąc, z pomarańczy gorzkiej.

Jak działa synefryna?

Synefryna skutecznie pobudza receptory adrenaliny w tkance tłuszczowej (tzw. receptory beta – 3). Nie są to jedyne receptory adrenaliny. Efedryna pobudza wszystkie ich rodzaje, dlatego jest niebezpieczna dla organizmu. Synefryna nie powoduje skutków ubocznych, gdy jest dawkowana zgodnie z zaleceniami producenta. Łagodnie pobudza organizm, podnosząc poziom energii, a do tego obniża apetyt, zwiększa metabolizm, a tym samym i efektywność spalania kalorii.

Pomarańcza gorzka – źródło synefryny

Pomarańcza gorzka (łac. Citrus aurantium) jest głównym źródłem synefryny. Żeby wydobyć z tej rośliny cenną substancję, sporządza się ekstrakt roślinny. Zawiera on nie tylko synefrynę, ale również tyraminę i oktopaminę. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka dla człowieka mieści się w granicach 200 – 600 mg wyciągu z gorzkiej pomarańczy. Bezpieczne spożycie synefryny wynosi z kolei od 2 do 10 mg.

Skutki przedawkowania synefryny

Synefryna zażywana w nadmiarze może spowodować podobne działania niepożądane, co efedryna, a zatem zaburzenia pracy serca, rozdrażnienie itd. Wywołuje niebezpiecznie silny efekt mobilizujący objawiający się głównie podwyższeniem ciśnienia krwi i przyśpieszeniem pracy serca.

Synefryna nie pobudza gwałtownie

Jest ona roślinnym alkaloidem i spożywana z umiarem, w bezpiecznych granicach nie wywołuje gwałtownego pobudzenia pracy serca, ani układu krążenia. Działa łagodnie nasilając dwa procesy – lipolizę i termogenezę poprzez stymulowanie receptorów beta – 3, o których była już mowa na wstępie. Synefrynę z pewnością docenią osoby, które mają problem z nadmiernym apetytem i niekontrolowanym atakami głodu.Oczyszczający wpływ ekstraktu z gorzkiej pomarańczy

Poza tym, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, w postaci którego do suplementów diety jest dodawana synefryna, posiada właściwości detoksykacyjne i oczyszczające. Ekstrakt z tej rośliny najczęściej jest wykorzystywany jako składnik tzw. termogeników, które są ukierunkowane na ograniczenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Termogeneza pobudzana przez synefrynę jest naturalnym procesem prowadzącym do zwiększenia temperatury ciała i nasilenia potliwości. Jednocześnie synefryna korzystnie wpływa także na proces lipolizy polegający na rozpadzie komórek tłuszczowych.

Inne zastosowania synefryny

Synefryna może pomóc także w czasie przeziębień i ataków astmatycznych – suplementacja synefryny powoduje rozszerzenie oskrzeli. Poza tym, ten naturalny składnik termogeników poprawia pracę jelit, zwalczając niestrawność i zaparcia. Synefrynę wykorzystuje się także jako remedium na objawy chronicznego zmęczenia.

Przeciwwskazania do stosowania synefryny

Synefryna nie powinna być stosowana przez osoby, które cierpią na nadciśnienie i choroby serca. Jej zażywanie nie jest też wskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Inne przeciwwskazania to jaskra, klasterowe bóle głowy i migrena.

Synefryna nie powinna być stosowana także w czasie terapii środkami stymulującymi układ nerwowy i antydepresantami.  

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Synefryna
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,synefryna—wlasciwosci–dawkowanie-i-skutki-uboczne,artykul,1730852.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/synefryna-z-gorzkiej-pomaranczy-wlasciwosci-odchudzajace-aa-mSU6-GZTk-1JSf.html
  • https://portal.abczdrowie.pl/synefryna
  • https://pl.phcoker.com/synefryna-hcl-dzia%C5%82a-na-twoim-ciele/
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 3 Średnia: 5]


Zostaw komentarz