Pomarańcza gorzka – sprawdź, jak działa ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiej

Pomarańcza gorzka – sprawdź, jak działa ekstrakt z owoców pomarańczy gorzkiejPomarańcza gorzka (Citrus aurantium L.) jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jej świeże owoce nie nadają się do jedzenia, ponieważ mają zbyt goryczkowy posmak.

Z owoców pomarańczy gorzkiej przyrządza się marmolady i konfitury, a także likier (Curacao). Owoce pomarańczy gorzkiej są cenione ze względu na zawartość synefryny. Pozyskiwany z nich ekstrakt zawiera ok. 6% tego alkaloidu. Synefryna uchodzi za naturalną substancję działającą termogenicznie. Powoduje ona uwalnianie ciepła z organizmu poprzez podwyższenie tempa metabolizmu.

Gorzka pomarańcza (Citrus aurantium L.)

Źródło synefryny – gorzka pomarańcza – wywodzi się z południowo – wschodniej części Azji. Jej wysuszone owoce pozbawione częściowo gąbczastej tkanki są bogatym źródłem olejku eterycznego. W medycynie wykorzystuje się go w leczeniu niektórych rodzajów grzybicy. Zawarta w nim witamina P uszczelnia naczynia włosowate. W X wieku gorzka pomarańcza z Azji trafiła do Europy. Od tamtej pory jest roślina uprawną w krajach śródziemnomorskich. Obecnie liderami w grupie producentów gorzkich pomarańczy są Hiszpania oraz Indie.

Synefryna z gorzkiej pomarańczy – zastosowanie do produkcji suplementów

Synefryna pod względem budowy chemicznej bardzo przypomina efedrynę – substancję o działaniu termogenicznym, której stosowanie jest zakazane z powodu jej niekorzystnego wpływu na zdrowe. Działa bezpiecznie pobudzając układ nerwowy oddziałując na receptor beta-3. Poprzez takie działanie dochodzi do lipolizy, czyli do rozkładu tłuszczów. Dodatkowo, synefryna powoduje przyspieszenie krążenia krwi, podniesienie ciśnienia tętniczego i zwiększenie objętości minutowego serca.

Przeciwwskazania do stosowania synefryny

Według stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), synefryna jest bezpieczną substancją pod warunkiem, że nie będzie stosowana w nadmiernych ilościach. Suplementy diety wprowadzane na rynek – do aptek i sklepów – zawierają tylko bezpieczną dawkę synefryny. Instytut Oceny Ryzyka w Berlinie uznał, że nie powinno się spożywać więcej niż 27 mg synefryny dziennie.Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z synefryną jest zażywanie leków przeciwdepresyjnych, tyroksyny oraz leków stosowanych w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych.

Właściwości synefryny

Synefryna znajduje się niedojrzałych owocach gorzkiej pomarańczy. Regularne stosowanie ekstraktu z pomarańczy gorzkiej prowadzi do zmniejszenia masy ciała nie tylko poprzez zwiększenie tempa przemiany materii. Poza tym, substancja pochodząca z gorzkiej pomarańczy zmniejsza apetyt oraz zwiększa aktywność psychiczną oraz fizyczną.

Skład ekstraktu z gorzkiej pomarańczy

Synefryna jest najbardziej cenionym składnikiem ekstraktu z gorzkiej pomarańczy, ale nie jedynym. W ekstrakcie z gorzkiej pomarańczy znajdują się także:

  • tyramina,
  • cytral,
  • bioflawonoidy (m.in. hesperydyna, neohesperydyna, rutyna, narigina),
  • oktopamina,
  • N-methyltyramina.

Skutki nadmiernego spożycia synefryny

Synefryna spożywana w nadmiarze może doprowadzić do zwiększonego tętna i zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Poza tym, nadmierne spożycie synefryny prowadzi do bólu głowy i brzucha.

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 14 Średnia: 4.2]


Zostaw komentarz