Piperyna – genialny składnik pieprzu

Piperyna – genialny składnik pieprzu

Czarny pieprz w starożytności i w wiekach średnich nie tylko wzbogacał kuchnię, ale był obok złota i srebra miarą zamożności. Już wtedy lekarze zauważyli, że potrawy doprawione pieprzem nie tylko lepiej smakują, ale znacznie lepiej się trawią. Dzisiaj wiemy, że to zasługa piperyny, czyli związku w który bogaty jest właśnie pieprz.


SHAPE UP – TERMOGENICZNY SPALACZ TŁUSZCZU

Shape Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, którego składniki przyczyniają się do kontroli wagi ciała (pieprz kajeński) poprzez zwiększenie tempa metabolizmu tłuszczów (garcinia cambogia). Produkt odpowiedni dla wegan.


Piperyna – co to jest?

Obecna w czarnym pieprzu piperyna to alkaloid, pochodna piperydyny. Wyróżnia się znanym nam wszystkim ostro – gorzkim smakiem. Jako związek po raz pierwszy została wyizolowana w 1819 roku, chociaż jej lecznicze właściwości były znane już znacznie wcześniej. W starożytnej medycynie stosowano czarny pieprz jako remedium na bóle stawów, problemy z trawieniem oraz na ból gardła.

Piperyna – właściwości i działanie

Czarny pieprz kojarzy się głównie ze swoim dobroczynnym wpływem na trawienie. Jednak zawarta w nim piperyna ułatwia również wchłanianie wielu cennych substancji oraz:

  • Piperyna pomaga w odchudzaniu. Nie od dziś wiadomo, że pieprz działa rozgrzewająco. Piperyna należy do tzw. termogeników. Co w praktyce oznacza, że wpływa na naturalny proces termogenezy w naszym organizmie i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Czy to znaczy, że wystarczy jeść duże ilości pieprzu by schudnąć? Nie do końca, po pierwsze pieprz, jakby na to nie patrzeć, jest dość specyficzną przyprawą i raczej nie da się przesadzać z jego ilością. Z drugiej strony nie ma cudownego środka na odchudzanie, ale zawsze warto przyprawiać swoje zdrowe potrawy właśnie pieprzem bogatym w piperynę.
  • Piperyna poprawia trawienie. Dzieje się tak, ponieważ piperyna wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, ma na to wpływ również jej ostro-gorzki smak.
  • Piperyna poprawia wchłanianie składników odżywczych i niektórych leków, zwiększa ich biodostępność. Ma wpływ na absorpcję: witaminy C, witaminy A, witaminy B6, selenu, beta-karotenu oraz kurkuminy, resweratrolu i koenzymu Q10.
  • Piperyna działa antybakteryjnie zwalczając między innymi gronkowca złocistego oraz bakterie z rodzaju Bacillus.
  • Jak pokazują badania piperyna pobudza również pigmentację w skórze u osób z bielactwem nabytym.
  • Piperyna działa na układ nerwowy. Podczas prac nad wykorzystaniem roślin i znajdujących się w nim alkaloidów w leczeniu choroby Alzheimera odkryto, że piperyna poprawia zdolności do zapamiętywania oraz spowalnia neurodegenerację. Ponadto łagodzi również objawy depresji.

Czy grozi nam nadmiar piperyny?

Raczej nie, bo ciężko jest przedawkować pieprz, to jak zawsze zachowujmy umiar. Ponadto są osoby uczulone na piperynę, które po prostu powinny unikać czarnego pieprzu.

Jaka jest optymalna dawka piperyny? Otóż specjaliści twierdzą, że w zupełności wystarczy szczypta dodana do posiłku, która zarówno poprawi jego smak, jak i wzbogaci o zdrowe składniki.

Bibliografia:

  • Czajkowski P., Nazaruk J., Rola składników naturalnych w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201404_Geriatria_007.pdf (dostęp: 04.11.2019)
  • Klimowicz A., Jeziorna M., Nowak A., Wpływ wybranych roślin leczniczych na aktywność glikoproteiny P, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_169-174.pdf (dostęp: 04.11.2019).
  • Kosowska A., Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka i zapobieganiu chorobom, https://r.uek.krakow.pl/jspui/bitstream/123456789/328/1/162022597.pdf (dostęp: 04.11.2019).
  • Newerli – Guz J., Zawartość piperyny w różnych rodzajach pieprzu dostępnych na rynku Trójmiasta, https://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/890-893.pdf, (dostęp: 04.11.2019).
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]