Papryka roczna. Ekstrakt z papryki rocznej (Capsicum annuum L.) - kapsaicyna

Papryka roczna. Ekstrakt z papryki rocznej (Capsicum annuum L.) - kapsaicynaPapryka roczna jest (jak sama nazwa wskazuje) jednoroczną rośliną znaną również pod nazwą pieprznika i pieprzu tureckiego. Oba określenia mają swoje uzasadnienie. Ekstrakt z papryki rocznej jest bogatym źródłem kapsaicyny – alkaloidu o ostrym, pikantnym, wyrazistym smaku.

Ekstrakt z papryki rocznej jest najbardziej efektywnym źródłem kapsaicyny. Sięgamy po nią z różnych powodów – najczęściej jako po suplement diety wspomagający odchudzanie. Papryka roczna jako warzywo jest popularne w kuchniach różnych regionów. Co ciekawe, wykorzystuje się ją również w medycynie naturalnej. Przyjrzyjmy się więc bliżej jej wszystkim właściwościom.

Papryka roczna – źródło kapsaicyny

Papryka roczna nie pochodzi z Europy. Jej ojczyzną są regiony Ameryki Środkowej i Południowej oraz Meksyk. Roślinę hodowali rdzenni mieszkańcy tych obszarów, między innymi Aztekowie. Papryka roczna pojawiła się w Europie dopiero w okresie wielkich odkryć geograficznych, pod koniec XV w. Następnie rozpowszechniła się jako roślina uprawna w Afryce i w Indiach. Na szerszą skalę zaczęto uprawiać ją na Starym Kontynencie w XVI w., m.in. w Anglii, Niemczech, Węgrzech i na Półwyspie Bałkańskim. Papryka roczna występuje w różnych odmianach różniących się pod względem zawartości kapsaicyny, dlatego niektóre są bardziej pikantne, a inne zdecydowanie bardziej łagodne.

Papryka roczna jako surowiec leczniczy

W medycynie naturalnej wykorzystuje się owoce papryki rocznej, które są bogate w takie substancje, jak:

  • kapsanoidy
  • glikozydy
  • karotenoidy

Ekstrakt z papryki rocznej zawiera również flawonoidy, lotne olejki eteryczne oraz kwasy organiczne. Zawiera ona także sole mineralne, witaminę C i E, prowitaminę A oraz witaminy z grupy B.

Wspiera układ trawienny

Papryka roczna pobudza produkcję soków trawiennych, dzięki czemu proces trawienia pokarmu przebiega bardziej sprawnie. Pomaga ona również na wzdęcia i zaparcia. Papryka roczna wspomaga nie tylko układ pokarmowy, ale też układ odpornościowy oraz działa przeciwzapalnie.Ekstrakt z papryki rocznej wspomaga odchudzanie

Papryka roczna wspomaga odchudzanie dzięki zawartości kapsaicyny. Im więcej kapsaicyny, tym lepsze efekty. Za najbardziej wydajną formę kapsaicyny uchodzi ekstrakt z papryki rocznej, który należy do podstawowych substancji naturalnych wchodzących w skład termogeników. 

Termogeniki są preparatami nasilającymi termogenezę, czyli naturalny proces wykorzystywania energii do produkcji ciepła. Kapsaicyna działa rozgrzewająco – pobudza termogenezę i spalanie energii. Mechanizm jej działania polega na pobudzeniu receptorów w białych i brązowych komórkach tłuszczowych. Wytwarzają one ciepło spalając tłuszcz.

Kapsaicyna przeciwdziała otyłości powodowanej spożywaniem produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Dokładne procesy związane z mechanizmem przeciwdziałania otyłości przez ten związek nadal są jeszcze badane.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Pikantny smak zawdzięcza alkaloidowi – kapsaicynie. Powoduje ona podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka. Dlatego też stosowanie preparatów zawierających kapsaicynę odradza się osobom cierpiącym na choroby żołądka, jelit, wątroby lub zaburzenia nerek. Suplementy diety z ekstraktem papryki rocznej nie powinny być podawane dzieciom. Preparaty tego typu nie powinny być też stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapsaicyna
  • http://www.medonet.pl/zdrowie,jak-dziala-kapsaicyna-,artykul,1725201.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Papryka_roczna
  • http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1302Pienko/Pienko.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]


Zostaw komentarz