Co to jest kofeina bezwodna (Coffeine anhydrus) ?

Co to jest kofeina bezwodna (Coffeine anhydrus) ?

Kofeina bezwodna jest formą kofeiny wykorzystywaną do produkcji kapsułek. Pozyskuje się ją z ziaren kawy. Podobne substancje można pozyskiwać również z ziaren kakaowca, owoców guarany, liści herbaty i yerba mate.

Różnica polega na tym, że w przypadku pozostałych roślin pobudzająca substancja ma inną nazwę (np. teina, guaranina, teobromin). Naukowcy zaznaczają, że choć mają one podobną budowę, wpływają na organizm nieco inaczej. Najsilniejsze działanie wspomagające odchudzanie i pobudzające organizm przypisuje się kofeinie. Ta substancja jest często dodawana do preparatów wspierających proces utraty tkanki tłuszczowej oraz jest nazywana jako spalacz tłuszczu.

Wpływ kofeiny na organizm

Kofeina skutecznie pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Jej działanie, pod warunkiem prawidłowego stosowania, powoduje:

  • poprawę koncentracji,
  • zwiększony refleks,
  • poprawę nastroju.

Z jej dawkowaniem nie wolno przesadzać – kofeina przyśpiesza czynność serca i siłę skurczu. Jednocześnie, powoduje ona podwyższenie tempa przemiany materii i zwężenie naczyń mózgowych. Może pomóc w łagodzeniu migrenowego bólu głowy. Efekt poprawy koncentracji jest uzyskiwany poprzez pobudzenie kory mózgowej. Czas koncentracji jest dłuższy, a senność i zmęczenie ustępują. Wiele osób ceni kofeinę także za poprawę jasności umysłu. Wymienione efekty są jednak krótkotrwałe – ustępują po upływie przeciętnie 4 godzin. Najwyższe stężenie kofeiny we krwi pojawia się po upływie ok. 40 – 60 minut od spożycia.

Ile kofeiny można przyjmować?

Chcąc uzyskać optymalny efekt, należy stosować około 100 – 300 mg kofeiny dziennie. Stosowanie zbyt dużych dawek może doprowadzić do przykrych dolegliwości. Do głównych objawów zatrucia kofeiną należą zawroty głowy, problemy z koncentracją, nerwowość, drgawki, bezsenność i uderzenia gorąca.

Uzależnienie od kofeiny

Kofeina powoduje osłabione uzależnienie fizyczne w porównaniu z innymi substancjami działającymi stymulująco. Po odstawieniu preparatów zawierających kofeinę można odczuwać bóle głowy, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia. U osób, które stosowały zbyt duże dawki kofeiny przez długi czas, może wystąpić uzależnienie psychiczne objawiające się lękiem i nerwowością.

Stosowanie preparatów z kofeiną jest odradzane osobom cierpiącym na anemię z niedoboru żelaza (utrudnia jego przyswajanie), choroby serca i układu krążenia, kobietom w ciąży i w okresie laktacji oraz osobom poniżej 18. roku życia. Kofeiny powinny unikać także osoby cierpiące na cukrzycę i narażone na tę chorobę.

Kofeina wspiera odchudzanie

Kofeina jest alkaloidem, który po spożyciu powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi i krótkotrwałe zahamowanie łaknienia. Powoduje również przyśpieszenie przemiany materii, ponieważ zwiększa się produkcja kwasu żołądkowego. Jeden kubek kawy może przyspieszyć przemianę materii nawet o 3 – 4%! Entuzjazm fanów tego trunku zapewne ostudzi fakt, że efekt przyspieszonego metabolizmu jest tylko tymczasowy.

Stosowanie wyższych dawek kofeiny, ale nadal w granicach bezpiecznego dawkowania, prowadzi do działania termogenicznego. Żeby je osiągnąć, trzeba zażywać jednorazowo lub w dwóch dawkach 300 mg na dobę. Dlatego osobom, którym zależy na efekcie termogenicznym poleca się przede wszystkim preparaty w formie kapsułek lub tabletek, zawierające kofeinę i wspomagające ją substancje aktywne.  

Bibliografia:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kofeina
  • https://fitciekawostki.pl/dziala-kofeina-bezwodna-zalety-wady-stosowania/
  • https://kif.pl/www/dietetyka/7-zrodel-kofeiny-i-roznice-pomiedzy-nimi/
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/kofeina-nie-tylko-pobudza-zaskakujace-wlasciwosci-kofeiny-aa-YK4t-HnFw-xc63.html
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 6 Średnia: 4.8]
Zostaw komentarz