Hoodia Gordonii i afrykańskie mango – skuteczne na odchudzanie?

Hoodia Gordonii i afrykańskie mango – skuteczne na odchudzanie?

Pod egzotyczną nazwą Hoodia Gordonii kryje się roślina, która robi zawrotną karierę w kategorii substancji działających odchudzająco, podobnie jak afrykańskie mango. A ich kolejną wspólną cechą jest pochodzenie. Obie te rośliny przybyły do nas z Czarnego Lądu. Jak działają i co w sobie kryją?

Hoodia występuje w Południowej Afryce i Namibii, gdzie służy jej mieszkańcom od dawna jako…środek tłumiący apetyt i pragnienie. Właściwości Hoodii są szczególnie doceniane przez mieszkańców Afryki, gdy są skazani na brak dostępu do pożywienia i wody podczas długich wypraw na polowania lub w wypadku występującego w Afryce głodu. Czyli zdecydowanie w sytuacjach, których my, Europejczycy, nie znamy i cierpimy bardziej z powodu nadmiaru pożywienia niż jego niedoborów.

Czy Hoodia Gordonii rzeczywiście działa?

Zgodnie z przeprowadzonymi dotychczas badaniami za odchudzające działanie Hoodia Gordonii odpowiada substancja określona jako P57. Prawdopodobnie P57 wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i ośrodek głodu i sytości. Wyniki badań rzeczywiście potwierdzają, że Hoodia działa odchudzająco, problem w tym że były to badania przeprowadzone jedynie na zwierzętach. Tak do końca więc nie wiemy, czy i jak Hoodia działa na ludzi i jakie ma skutki uboczne. Dlatego też nie zaleca się jej stosowania u osób z problemami zdrowotnymi, osób starszych i kobiet w ciąży.

Ponieważ eksport Hoodii z Afryki jest bardzo kosztowny i problematyczny, dlatego trzeba również uważać na jakość preparatów z Hoodią, niektóre z nich mogą nie zawierać oryginalnej rośliny.Afrykańskie mango – źródło substancji odżywczych

Afrykańskie mango (Irvingia gabonensis) to kolejny owoc, który serwuje nam Afryka, afrykańskie mango bowiem występuje w Zachodniej i Centralnej Afryce. I jak twierdzą niektórzy, podobnie jak Hoodia pomaga w walce z nadwagą. Do produkcji suplementów diety zawierających afrykańskie mango stosuje się jego pestki. To właśnie w pestkach afrykańskiego mango możemy znaleźć wiele ciekawych substancji, jak: błonnik, polifenole, witamina C i E, witaminy z grupy B, miedź, potas oraz kwasy omega-3 i omega-6.

Na podstawie przeprowadzonego w 2005 roku badania stwierdzono, że rzeczywiście afrykańskie mango powoduje spadek masy ciała. To nie wszystko, bo u grupy badanych, którym podawano wyciąg z afrykańskiego mango zauważono spadek poziomu cholesterolu we krwi. Afrykańskie mango to cudowne panaceum na odchudzanie i cholesterol? Nie do końca, wyniki badań są obiecujące, ale nie dają jednoznacznych odpowiedzi i konieczne są dalsze prace. Poza tym stosowanie afrykańskiego mango ma również skutki uboczne w postaci migreny, problemów ze snem i zaburzeń w działaniu przewodu pokarmowego.

Hamowaniu apetytu

Hoodia Gordonii, afrykańskie mango, czyli rośliny, które wśród mieszkańców Afryki sprawdzają się w hamowaniu apetytu. Czy i jak działają nie jest do końca jasne i żeby to stwierdzić potrzeba jeszcze dalszych badań. Pewny jest jednak fakt, że raczej nie istnieje skuteczny środek na odchudzanie, który zrobi za nas wszystko. Suplement diety ma za zadanie uzupełniać dietę, więc jeśli chcemy schudnąć, trzeba zacząć od diety i aktywności fizycznej.

Bibliografia:

  • Vermaak I., Viljoen A., Hamman J., Hoodia gordonii: An Up-to-Date Review of a Commercially Important Anti-Obesity Plant, https://tiny.pl/tvwfq (dostęp: 16.03.2020).
  • https://dietetycy.org.pl/hoodia-gordonii/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Irvingia_gabonensis
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 4 Średnia: 4.5]