Dieta wegetariańska – wady i zalety

Dieta wegetariańska – wady i zalety

Wegetarianizm, czyli dieta, która wyklucza mięso to nie wynalazek świata zachodniego. Pochodzi z Indii i krajów Bliskiego Wschodu, a oprócz specjalnej diety zaleca aktywność fizyczną oraz rezygnację z alkoholu i tytoniu. Dlaczego wegetarianizm? Bardzo często o zmianie diety decydują względy zdrowotne, ale nie mniej ważne są powody etyczne i ekologiczne. Jakie są plusy i minusy diety wegetariańskiej?


SHAPE UP – TERMOGENICZNY SPALACZ TŁUSZCZU

Shape Up to suplement diety bez barwników i substancji wypełniających, którego składniki przyczyniają się do kontroli wagi ciała (pieprz kajeński) poprzez zwiększenie tempa metabolizmu tłuszczów (garcinia cambogia). Produkt odpowiedni dla wegan.


 

Wegetarianizm niejedno ma imię

Trudno jest mówić ogólnie o zaletach i wadach wegetarianizmu, gdyż mamy kilka jego odmian. Diety wegetariańskie z założenia odrzucają jedzenie mięsa, w tym ryb i owoców morza, ale mogą się między sobą różnić poglądem na inne produkty.

 • Dieta laktoowowegetariańska, na tej diecie, oprócz oczywiście pokarmów pochodzenia roślinnego, można jeść jaja, miód i przetwory mleczne, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych.
 • Dieta laktowegetariańska, która wprawdzie wyklucza z diety wszystkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, ale pozwala na mleko i jego przetwory.
 • Owowegetarianizm, tutaj dla odmiany je się jajka, ale z jadłospisu wyrzuca się mleko.
 • Dieta semiwegetariańska, inaczej półwegetariańska, która dopuszcza jedzenie ryb, a nawet drobiu (niewielkie ilości). Z tego właśnie powodu niektórzy nie uznają jej za dietę wegetariańską. Za to bardzo podoba się dietetykom, gdyż dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
 • Dieta wegańska również jest odmianą diety wegetariańskiej i jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna niż wspomniane powyżej diety. Weganie nie jedzą żadnych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, w tym jaj, mleka i jego przetworów, również miodu.
 • Frutarianizm, frutarianie odrzucają pokarmy pochodzenia zwierzęcego, ale również owoce i warzywa, których pozyskanie zabija roślinę (np. sałata), jedzą głównie owoce. Jest to dieta bardzo restrykcyjna i zdecydowanie nie jest polecana przez dietetyków.

Plusy diety wegetariańskiej

Nie da się ukryć, że jemy za dużo produktów pochodzenia zwierzęcego. I co się z tym wiąże, za dużo w naszej diecie nasyconych kwasów tłuszczowych, masła, żywności przetworzonej, czyli czynników które prowadzą prosto do chorób cywilizacyjnych. Diety wegetariańskie odrzucają mięso, proponują za to duże ilości owoców, warzyw i białko pochodzenia roślinnego. Co jeszcze przemawia za dietą wegetariańską?

 • niska zawartość tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych,
 • więcej tłuszczy roślinnych,
 • niska wartość energetyczna, a co się z tym wiąże – niższa masa ciała,
 • brak lub bardzo mało cholesterolu, mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,
 • duże ilości błonnika i węglowodanów złożonych,
 • brak niebezpiecznych związków jakie możemy znaleźć w mięsie: antybiotyków, leków weterynaryjnych.

Minusy diety wegetariańskiej

Jeżeli dieta wegetariańska jest źle zbilansowana i nie zadbamy w niej o dobrej jakości białko roślinne (np. rośliny strączkowe) oraz o odpowiednią podaż energii, to mogą pojawić się problemy zdrowotne.

 • zbyt mała wartość energetyczna, co prowadzi do problemów z pokryciem zapotrzebowania na energię,
 • zbyt mało pełnowartościowego białka, ponieważ najlepsze pod względem odżywczym jest białko zwierzęce,
 • deficyt witaminy B12 i D oraz wapnia, żelaza i cynku.

Zostać wegetarianinem, czy jednak nie?

Każdy musi sobie znaleźć sam odpowiedź na to pytanie. Na pewno wegetariański jadłospis musi być urozmaicony i … świadomy. Nie wystarczy wyrzucić z jadłospisu mięso i jego przetwory, trzeba je jeszcze mądrze zastąpić. Dieta wegetariańska musi być dobrze zbilansowana. Trzeba zadbać, by znalazło się w niej dobrej jakości białko roślinne (soja, soczewica). Dobrym pomysłem jest dieta laktoowowegetariańska, która pozwala na mleko i jego przetwory oraz jajka. Dzięki temu nie ma większego problemu z pełnowartościowym białkiem. Co do niedoborów witamin i składników mineralnych, to wegetarianie mogą rozważyć rozsądną suplementację.

Bibliografia:

 • Pyrzyńska E., Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania – postawy i zachowania wegetarian w Polsce, https://www.researchgate.net/publication/312085568_Dieta_wegetarianska_w_swietle_zasad_prawidlowego_odzywiania_-_postawy_i_zachowania_wegetarian_w_Polsce (dostęp: 03.08.2020).
 • https://dietetycy.org.pl/korzysci-i-zagrozenia-stosowania-diety-wegetarianskiej/
 • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/74452,zalecenia-zywieniowe-dla-wegan-i-wegetarian
Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 1 Średnia: 5]