Czy dieta Dukana jest bezpieczna?

Czy dieta Dukana jest bezpieczna?



Dieta Dukana, nazywana również dietą białkową od lat budzi kontrowersje. Dla jednych jest zła, niezbilansowana i niszczy nerki. Dla drugich jest cudowna i daje bajeczne efekty. Czy prawda jak zwykle leży pośrodku?

Historia diety Dukana rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to francuski lekarz internista Pierre Dukan wydał książkę pt.: „Nie potrafię schudnąć”. Opisał w niej zasady opracowanej przez siebie diety białkowej. I tak zaczęła się era odchudzania „Dukanem”, bowiem mimo tego, że budzi liczne obawy wśród lekarzy i dietetyków, to dieta Dukana działa. Co więcej, daje szybkie i spektakularne efekty.

Zasady diety Dukana

Z założenia dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową i jednocześnie ubogowęglowodanową oraz jak obiecuje dr Dukan, nie powoduje efektu jo-jo. O ile oczywiście trzymamy się opracowanych przez niego zaleceń. Na czym polega dieta Dukana? Dieta ta generalnie składa się z 4 faz:



  • Etap 1, tzw. faza „uderzeniowa”, trwa 7 dni. Nie wolno jeść warzyw, owoców, węglowodanów (czyli wyrzucamy z jadłospisu: pieczywo, kasze, makarony, ryż), dozwolona jest łyżka otrąb. Podczas tego etapu można jeść jedynie chude mięso i nabiał, chociaż produktami dozwolonymi są też wołowina, podroby i jajka. Co powoduje, że oprócz ogromnej dawki białka, mamy również sporą dawkę nasyconych kwasów tłuszczowych, mimo że dieta ta zakłada niskie lub zerowe spożycie tłuszczu (nie smażymy, nie dodajemy tłuszczu do potraw). To powoduje, że pierwszy etap diety Dukana ma cechy diety ketogennej. Organizm pozbawiony węglowodanów czerpie energię z kwasów tłuszczowych. Ketoza powoduje ubytek masy ciała, czasami znaczny i to jest podstawowa zaleta tej fazy (chociaż, jak podkreślają dietetycy, szybki efekt wynika głównie z utraty wody, nie tłuszczu). A minusy? Osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, zaparcia.
  • Etap 2, tzw. faza naprzemienna, dalej stosujemy się do zasad z fazy pierwszej, nadal nie dodajemy tłuszczu do potraw, ani nie jemy pieczywa, ale co drugi dzień można jeść warzywa (oprócz ziemniaków, kukurydzy, warzyw strączkowych) i 2 łyżki otrąb dziennie. Na tym etapie efekt odchudzający nie jest już tak spektakularny, chudnie się średnio ok. 1 kg na miesiąc. Ile trwa ta faza? Zależy ile chcemy schudnąć, ale może trwać nawet kilka miesięcy. Wady? Nadal utrzymuje się stan ketozy, mogą pojawić się również niedobory witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim jest zdecydowanie za mało błonnika. Z tego powodu jelita się „rozleniwiają”, a cholesterol wchłania się bez problemu z przewodu pokarmowego (bo to błonnik ogranicza jego wchłanianie). Do tego dieta Dukana pozwala na picie napojów typu light, które mogą zawierać aspartam, substancję o szkodliwym wpływie na zdrowie.
  • Etap 3, w końcu można zjeść 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, owoce, ser żółty czy wieprzowinę. Oprócz tego dwa razy w tygodniu można zaszaleć na tzw. uczcie królewskiej i zjeść co się chce (ciasto, kotlet, itp.). Jak długo trwa ten etap? 10 dni na każdy utracony kilogram. Oprócz uczty, jeden dzień w tygodniu pozostaje wyłącznie białkowy. Wady? W tej fazie najczęściej wraca się do poprzednich przyzwyczajeń i następuje wzrost masy ciała łącznie z efektem jo-jo, którego miało nie być.
  • Etap IV, faza stabilizacji, zaleca „normalne” żywienie z uwzględnieniem zasad poznanych podczas poprzednich faz diety. Raz w tygodniu, w czwartki za to dr Dukan nakazuje powtórzenie kuracji uderzeniowej. Jak długo? Przez całe życie.

Oprócz opisanych etapów, dieta Dukana zawiera ogólne zasady do stosowania:

  • jemy, gdy jesteśmy głodni (wyłącznie produkty dozwolone),
  • na początku diety nie wolno intensywnie ćwiczyć,
  • do każdego posiłku wypijamy 2 szklanki wody,
  • pierwsze dwie fazy to całkowita rezygnacja z tłuszczu (nawet oliwy).

Dieta Dukana – za i przeciw

Plusy diety? Rzeczywiście, a przynajmniej w pierwszych dwóch etapach, pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów, a efekty przychodzą naprawdę szybko. Poza tym zaleca m.in. posiłki składające się z chudego mięsa i warzyw, co jest zdecydowanie dobrym wyborem. A minusy?

  • Nie jest to dieta odpowiednio zbilansowana, zawiera zdecydowanie zbyt dużo białka, a za mało węglowodanów, błonnika, warzyw i owoców.
  • Na tej diecie podnosi się poziom cholesterolu we krwi, pojawiają się niedobory witamin B1, B5, C, K oraz minerałów, przede wszystkim brak w niej błonnika (zwiększone ryzyko wystąpienia raka jelita grubego).
  • Zbyt dużo białka w diecie obciąża nerki i wątrobę, zdecydowanie nie jest to dieta, dla osób, które mają problemy z tymi narządami.
  • Wiele osób, które były na diecie Dukana doczekały się efektu jo-jo, tak bywa z dietami odchudzającymi, podczas których początkowe efekty są spektakularne.
  • Nie jest to dieta zalecana przez organizacje zajmujące się żywieniem, ani przez specjalistów.

Bibliografia:

  • Dukan Pierre, Nie potrafię schudnąć, Wydawnictwo Otwarte, 2008 r.
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/66570,dieta-dukana
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/dieta-dukana-zasady-etapy-efekty-aa-dNpA-w36L-G5Xs.html

Kliknij aby ocenić!
[Głosów: 2 Średnia: 5]